Dakar 2024 – Carlos Sainz celuje w zwycięstwo w wieku 61 lat: „Muszę przygotować się więcej niż wtedy, gdy byłem młodszy”

Carlos Sainz stanął na nogi po spektakularnym wypadku w Dakarze 2023. Carlos Sainz jest zachwycony możliwością skorzystania z bardziej sprawiedliwych przepisów technicznych pomiędzy jego hybrydowym Audi a innymi pojazdami 4x4 podczas Dakaru 2024. Hiszpan wyjaśnia również swoje przygotowanie fizyczne do utrzymania się na szczycie w wieku 61 lat .

opublikowany 27/12/2023 à 17:54

Medhiego Casauranga

0 Zobacz komentarze)

Dakar 2024 – Carlos Sainz celuje w zwycięstwo w wieku 61 lat: „Muszę przygotować się więcej niż wtedy, gdy byłem młodszy”

Carlos Sainz i Lucas Cruz bronią barw Audi w rajdzie rajdowym. © Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel

W wieku 61, Carlos Sainz nadal nie chce odłożyć rękawiczek. Madrynianin będzie w tym sezonie walczył o czwarte zwycięstwo Dakar 2024 za ostatni udział za kierownicą Audi RS Q e-tron E2 od 5 stycznia w AlUla (Arabia Saudyjska).
Dwukrotny rajdowy mistrz świata musi się zemścić. W 2023 roku, kilka dni po tym, jak został pierwszym liderem wyścigu, musiał zrezygnować z powodu salta w przód i uszkodzenia podwozia na hybrydowym niemieckim 4×4.

Tej zimy „El Matador” zamierza podnieść poprzeczkę i może liczyć na dostosowanie przepisów technicznych, które zapewnią zespołowi Audi Sport bardziej sprawiedliwe szanse. „Uważamy, że pracowaliśmy we właściwym kierunku, jeśli chodzi o zawieszenie, które było jednym z kluczowych obszarów wymagających poprawy– wskazuje serwisowi medialnemu Dakaru. Rzeczywiście, analizując dane, widać, że przy naszej wadze przyspieszamy mniej niż konkurencja, ponieważ ważymy 100 kg więcej, więc dodatkowa moc to zrekompensuje.

CZYTAJ TAKŻE > Opinia: Dakar, ostatnia przestrzeń wolności w sportach motorowych

To dobrze, bo to coś, o co prosiłem przez ostatnie dwa lata. Jak wiadomo, dwa kluczowe elementy w sportach motorowych to waga i moc, a jeśli będziesz mieć tę samą moc i 100 kg więcej, nie będziesz tak konkurencyjny jak twoi przeciwnicy. W przyszłym roku, mając trochę więcej mocy – jeśli uda nam się opanować niezawodność – będziemy mieli silny zespół, z którym możemy konkurować i, miejmy nadzieję, uzyskać przyzwoity wynik. »

Mimo upływu lat Carlos Sainz obiecuje, że mimo swoich 100 lat będzie w 61% sprawny fizycznie. Weteran codziennie oddaje się ćwiczeniom fitness i cardio! „Trzeba być w doskonałej kondycji fizycznej, aby móc latać przez pięć godzin na pełnej mocy przez dwa tygodnie, zwierza się. Trzeba dobrze siebie poznać, wiedzieć, kiedy grasz na określonym poziomie i w danym wieku. Musisz być silny aerobowo ze względu na wysokie tętno, które uzyskujesz podczas jazdy w ekstremalnych warunkach, z dużą prędkością i przez długi czas.

Siła mięśni jest tak samo ważna jak cardio. Musisz być mocny w szyi i plecach. I ogólnie rzecz biorąc, w całym ciele, z powodu wielu wstrząsów i podskoków, które napotyka się na ścieżce przez długie okresy i przez wiele dni. Kiedy jesteś doświadczonym kierowcą, tak jak ja, dobrze znasz swoje ciało, ale jednocześnie muszę się przygotować bardziej niż wtedy, gdy byłem młodszy. Więc nie jest to łatwe. »

Medhiego Casauranga

Pasjonat historii sportów motorowych we wszystkich dyscyplinach, nauczyłem się czytać dzięki AUTOhebdo. Przynajmniej tak mówią wszyscy moi rodzice, kiedy widzą moje imię w środku!

0 Zobacz komentarze)