Jak działa nowy format Sprintu?

Grand Prix Chin będzie oznaczać wprowadzenie nowego formatu Sprint, zaktualizowanego po najnowszych skargach zainteresowanych stron F1.

opublikowany 18/04/2024 à 17:52

Gonzalo Forbes

0 Zobacz komentarze)

Jak działa nowy format Sprintu?

„Nie rozumiem już nic w tym formacie Sprintu”. © Florent Gooden / DPPI

Wprowadzony w 2021 roku format Sprint powraca w ten weekend podczas Grand Prix Chin. To już czwarty sezon z rzędu, w którym F1 wprowadza tego typu wydarzenie do swojego kalendarza już po raz trzeci w ciągu czterech lat, postanowiła zmienić sposób pracy.

W latach 2021 i 2022 weekend sprintowy odbywał się następująco: 1PR + kwalifikacje w piątek, FP2 + wyścig sprintowy w sobotę i Grand Prix w niedzielę. W odpowiedzi na prośby zespołów i kierowców liderzy F1 postanowili dokonać przeglądu systemu pod kątem sezonu 2023.

Cel ? Zdecydowanie oddziel Sprint od Grand Prix i zmniejsz liczbę sesji bez wyzwań w weekendy, jak na przykład na EL2, gdzie samochody były już objęte reżimem Parc Fermé. Tak więc sobota była w całości poświęcona sprintowi z kwalifikacjami (Sprint Shootout) rano i wyścigiem po południu. Kwalifikacje do Grand Prix odbyły się w piątkowy wieczór, po pojedynczej sesji treningowej.

Nowy sezon, nowy format

Format niestety nie został zbyt dobrze przyjęty pomimo aktualizacji, a gracze narzekali na dwie kwestie: zasadę Parc Fermé obowiązującą od końca EL1 w piątkową porę południową oraz brak przejrzystości w związku z dniem sprintu przeplatanym pomiędzy prawdziwymi kwalifikacjami (piątek) a Grand Prix (niedziela).

W obliczu buntu F1 interweniowała i zaproponowała nowy plan, który następnie został zatwierdzony przez Światową Radę Sportów Motorowych FIA. Zostanie zainaugurowany podczas Grand Prix Chin i być może w końcu znajdzie nabywcę.

Teraz kwalifikacje do sprintera odbędą się w piątkowy wieczór po wolnych treningach, a wyścig sprinterski odbędzie się w sobotę rano przed tradycyjnymi kwalifikacjami do Grand Prix kilka godzin później. Umożliwia to rozwiązanie dwóch głównych problemów: parku zamkniętego, ponieważ zespoły będą teraz miały dwa oddzielne (po jednym tuż przed każdą kwalifikacją), a tym samym nie będą zakłócać postępu prawdziwego programu.

Nowy format Sprintu

Piątek: FP1 + strzelanina sprinterska

Sobota: Wyścig sprinterski + kwalifikacje

Niedziela: Grand Prix

CZYTAJ TAKŻE > Program Grand Prix Chin 2024

Gonzalo Forbes

Odpowiedzialny za formuły promocji (F2, F3, FRECA, F4...). Niesiony dzięki łasce Franco Colapinto.

0 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz