FIA zmuszona do opuszczenia Paryża?

FIA i FIFA zagroziły opuszczeniem Paryża ze względu na francuskie podatki. Obie instytucje mają swoje biura, a FIA ma swoją siedzibę w stolicy Francji.

opublikowany 24/04/2024 à 15:09

Michaela Duforesta

1 Zobacz komentarze)

FIA zmuszona do opuszczenia Paryża?

©DPPI

We wspólnym komunikacie prasowym przesłanym Agence France Presse obie instytucje wyjaśniły, co może skłonić je do podjęcia takiej decyzji. Siedziba FIA, utworzonej w 1904 roku, znajduje się na Place de la Concorde, gdzie mieści się od chwili jej powstania. Ta paryska siedziba odpowiada w szczególności za komunikację i stosunki międzynarodowe, a także kwestie mobilności. Oddział w Genewie (Szwajcaria) jest bardziej skoncentrowany na decyzjach sportowych.

FIFA, federacja rządząca piłką nożną na skalę światową, powstaje w Paryżu za pośrednictwem utworzonego w 2021 roku lokalnego oddziału odpowiedzialnego za relacje z federacjami. Jej siedziba mieści się w Zurychu w Szwajcarii, jednak utworzenie biura w Paryżu mogłoby stanowić pierwszy krok przed całkowitym posunięciem władz piłkarskich. Posunięcie to mogłoby być możliwe dzięki szeregowi przepisów podatkowych wprowadzonych przez rząd francuski.

Rada Konstytucyjna mówi stop

Przepisy te miały na celu ponowne uczynienie Francji atrakcyjną dla światowych federacji różnych dyscyplin sportowych, w tym piłki nożnej, w okresie przygotowań naszego kraju do organizacji Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Rada Konstytucyjna unieważniła jednak tę propozycję, powołując się na nierówności w sprawach podatkowych. To właśnie to unieważnienie kwestionują FIA i FIFA we wspólnym komunikacie prasowym.

„Chociaż Francja jest kolebką sportów motorowych, międzynarodowa konkurencja, zwłaszcza pod względem kosztów pracy i globalizacja sportu, osłabiają tę pozycję”, wyjaśnia Xavier Malenfer, dyrektor ds. stosunków instytucjonalnych i międzynarodowych w FIA. „Bez wyjaśnień, poprzez uznanie szczególnego statusu międzynarodowych federacji sportowych, niewiele jest nadziei na dalszy rozwój działalności FIA, pomimo wszystkich niepodważalnych atutów Paryża. »

„Główną przeszkodą na drodze do atrakcyjności Francji jest brak własnego statusu prawnego dla federacji międzynarodowych. Zgodnie z prawem francuskim mają one status stowarzyszeń i nie można ich uważać ani za organizacje międzynarodowe, ani za spółki. Co ma konkretne konsekwencje dla ich działalności, ich opodatkowania i ostatecznie dla ich zainteresowania pobytem we Francji. »

1 Zobacz komentarze)

Kontynuuj czytanie na te tematy:

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

1 Uwagi)

Yves-Henri RANDIER

24 o 04:2024

To pachnie przeniesieniem… do Kataru (gdzie już mieszka Prezydent FIFA!) i do Emiratów dzięki Emirati Ben Sulayem, krajom, które mają wyraźne korzyści podatkowe?

1

Aby napisać komentarz