Oficjalnie: Red Bull potwierdza odejście Adriana Neweya

W środę, 1 maja, Red Bull ogłosił przyszłe odejście Adriana Neweya. Dyrektor techniczny austriackiego zespołu opuści swoje stanowisko w pierwszym kwartale 2025 roku.

opublikowany 01/05/2024 à 11:07

Walenty GLO

1 Zobacz komentarze)

Oficjalnie: Red Bull potwierdza odejście Adriana Neweya

Foto: Antonin Vincent / DPPI

Pogłoski o odejściu Adriana Neweya z Red Bulla potwierdziły się w środę, 1 maja. W ten sposób austriacki zespół opublikował informację prasową informującą o odejściu dyrektora technicznego w pierwszym kwartale 2025 roku. Do zespołu dołączył genialny projektant jednomiejscowych samochodów Milton Keynes w 2006 roku i początkowo miał kontrakt do końca następnego sezonu. Jednak cofa się o krok od F1 teraz, ponieważ teraz skupi się na rozwoju pierwszego hipersamochodu Red Bulla, RB17.

« Odkąd byłem małym chłopcem, chciałem zostać projektantem szybkich samochodów, mówi Newey. Moim marzeniem było zostać inżynierem Formuły 1 i miałem szczęście, że udało mi się to marzenie spełnić. Przez prawie dwie dekady dla mnie wielkim zaszczytem było odgrywanie kluczowej roli w rozwoju Red Bull Racing od nowicjusza do zespołu mającego na swoim koncie wiele tytułów.

Myślę jednak, że nadszedł czas, aby przekazać pałeczkę innym i postawić sobie nowe wyzwania. W międzyczasie nadchodzą ostatnie etapy rozwoju RB17, więc przez resztę mojego czasu w zespole skupię się na tym. Chciałbym podziękować wielu niezwykłym osobom, z którymi pracowałem w Red Bullu podczas naszej podróży przez ostatnie 18 lat, za ich talent, poświęcenie i ciężką pracę.

To był prawdziwy przywilej i jestem pewien, że zespół inżynierów jest dobrze przygotowany do pracy prowadzącej do ostatecznej ewolucji samochodu w czteroletnim okresie obowiązywania niniejszych przepisów. Prywatnie chciałbym także podziękować akcjonariuszom, nieżyjącemu już Dietrichowi Mateschitzowi, Markowi Mateschitzowi i Chalermowi Yoovidhyi za ich niezachwiane wsparcie podczas mojego pobytu w Red Bullu, a także Christianowi (Hornerowi), który był nie tylko moim partnerem biznesowym, ale także także przyjacielem naszych rodzin. Dziękuję także Oliverowi Mintzlaffowi za jego zarządzanie oraz Eddiemu Jordanowi, mojemu bliskiemu przyjacielowi i menadżerowi. »

13 tytułów w 20 sezonach z Red Bullem

« Wszystkie nasze najwspanialsze momenty w ciągu ostatnich 20 lat miały miejsce, gdy Adrian trzymał rękę na drążku technicznym. dodaje Christian Horner, szef zespołu Red Bull. Jego wizja i geniusz pomogły nam zdobyć 13 tytułów w 20 sezonach. Jego wyjątkowa umiejętność wykraczania poza F1 i wnoszenia szerszych inspiracji do projektowania samochodów, jego niezwykły talent do akceptowania zmian i znajdowania najbardziej satysfakcjonujących obszarów zasad, na których można się skupić, a także jego nieustające dążenie do zwycięstwa pomogły Red Bullowi stając się siłą większą, niż mógł sobie wyobrazić nieżyjący już Dietrich Mateschitz.

Co więcej, ostatnie 19 lat z Adrianem było niezwykle zabawne. Dla mnie, gdy Adrian dołączył do Red Bulla, był już projektantem supergwiazdą. Dwie dekady i 13 mistrzostw później odchodzi jako prawdziwa legenda. Jest także moim przyjacielem i osobą, której zawsze będę wdzięczny za wszystko, co wniósł do naszego partnerstwa. Dziedzictwo, które po sobie pozostawi, będzie odbijać się echem w korytarzach Milton Keynes, a samochód torowy RB17 będzie odpowiednim świadectwem i dziedzictwem po jego czasach spędzonych z nami. »

Chociaż Adrian Newey nie wspomina, jakie będą jego nowe wyzwania po Red Bullu, liczne plotki pojawiające się w ostatnich tygodniach wskazują na duże zainteresowanie kilku zespołów F1 przyciągnięciem 65-latka.Aston Martin à Mercedes, Via McLaren czy nawet Ferrari, przy czym Scuderia jest najbardziej trwałym dźwiękiem. Czy dołączy Lewis Hamilton à Maranello ?

CZYTAJ TAKŻE > Adrian Newey, geniusz Formuły 1: jego 5 najpiękniejszych jednomiejscowych samochodów

Walenty GLO

Dziennikarz. Reporter rajdowy (WEC, IMSA, ELMS, ALMS) i czasami F1 lub IndyCar.

1 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

1 Uwagi)

Yves-Henri RANDIER

01 o 05:2024

Nie jest to wielka niespodzianka w obecnym kontekście Red Bulla, więc początek końca hegemonii puszek z sezonu 2026, przy czym rok 2025 ma być dość podobny do 2024? Gdyby ogłoszenie było datowane na 1 kwietnia, nikt by w to nie uwierzył, ale w tym przypadku nie ma wątpliwości, że Adrian Newey będzie mógł pracować w ogrodzie albo z własnej woli, albo zmuszony, jeśli zdecyduje się podjąć nowe obowiązki. zielone lub czerwone wyzwanie...

1

Aby napisać komentarz