Verstappen bez dyskusji, Gasly dzieli… 10 najlepszych kierowców sezonu według głównych graczy F1

Jak co roku kierowcy i dyrektorzy zespołów udali się do plebiscytów, aby wyłonić 10 najlepszych kierowców sezonu. Oto wyniki.

opublikowany 29/12/2023 à 13:32

Jeremy’ego Satisa

0 Zobacz komentarze)

Verstappen bez dyskusji, Gasly dzieli… 10 najlepszych kierowców sezonu według głównych graczy F1

Charles Leclerc i Lewis Hamilton w pierwszej dziesiątce kierowców roku. ©DPPI

Zawsze interesujące jest porównanie różnych wyobrażeń, jakie każdy może mieć na temat danego sezonu Formuła 1. Widzowie nie zawsze widzą to samo, wrażliwość i różne punkty widzenia są czasami odmienne. Wydawać by się mogło, że podobnie jest w przypadku głównych graczy tworzących ten potężny padok Formuły 1. Jak co roku, F1 poprosiła kierowców i dyrektorów zespołów o uszeregowanie kierowców od 1 do 10 na sezon 2023.

Metodologia jest tak prosta jak Grand Prix Formuły 1: 25 punktów przyznawanych pierwszemu na każdej liście, 18 drugiemu... aż do 2. miejsca, a wszystko to w drodze anonimowych głosów! Rzeczywiście interesujące jest odnotowanie pewnych rozbieżności między głosami kierowców i szefów zespołów. Gdyby wszyscy zostali koronowani po raz trzeci z rzędu Max Verstappen za najlepszego kierowcę sezonu (240 pkt na 250 możliwych), sprawa Lewis Hamilton podzielić dalej. Brytyjczyk, który drugi rok z rzędu nie odniósł najmniejszego zwycięstwa, przez swoich rówieśników plasował się na 2. miejscu, a w oczach szefów drużyn dopiero… na 5.

Bez dyskusji na temat Alonso, Norrisa i Leclerca w pierwszej piątce

Za Fernando Alonso znajduje się przynajmniej w pierwszej trójce obu rankingów, Lando Norris przynajmniej w pierwszej czwórce i Charles Leclerc w pierwszej piątce, podczas gdy Carlos Sainz, jedyny pilot, który ma prywatny czerwony Byk pełnego zbioru zwycięstw, systematycznie zajmuje 6. miejsce. W obu klasyfikacjach znajdziemy dziewięciu kierowców wspólnych. Jedyna różnica ? Według jego pilotów Pierre Gasly jest jednym z dziesięciu najlepszych w sezonie (9.), natomiast szefowie zespołu faworyzowali George'a Russella (9.) kosztem Francuza. Oskar Piastrí . , , , , , , , , , , , , ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, Aleks Albon i Sergio Pérez to pozostali faworyci zajmujących miejsca 7. i 10. w obu rankingach.

Należy pamiętać, że po stronie kierowców głosowali wszyscy, z wyjątkiem Lewisa Hamiltona. Ze strony głównej drużyny grało w tę dziesiątkę w kolejności alfabetycznej: Alessandro Alunni Bravi, Bruno Famin, Christian Horner, Mike Krack, Guenther Steiner, Andrea Stella, Franz Tost, Fred Vasseur, James Vowles i Toto Wolff. Największy postęp dokonał Fernando Alonso. Drugi wśród głównych zespołów, plasuje się o sześć miejsc wyżej niż w 2022 roku. To samo dotyczy kierowców, gdzie trzecie miejsce przesuwa go o trzy pozycje w górę w porównaniu z zeszłym sezonem.

Ranking kierowców:

1) Verstappena
2)Hamiltona
3) Alonso
4) Norrisa
5) Leclerca
6) Sainza
7) Albona
8) Piastr
9) Gazowy
10) Perez

Ranking szefów drużyn: 

1) Verstappena
2) Alonso
3) Norrisa
4) Leclerca
5)Hamiltona
6) Sainza
7) Piastr
8) Albona
9) Russella
10) Perez

CZYTAJ TAKŻE > F2, FRECA… Wyniki Francuzów w 2023 roku

Jeremy’ego Satisa

Świetny reporter F1 i pasjonat formuł promocyjnych

0 Zobacz komentarze)