Kto jest ostatnim Francuzem, który wygrał u siebie?

W całej historii motocyklowych Mistrzostw Świata francuscy kolarze odnosili mniejsze lub większe sukcesy na swoim ojczystym terenie. Minęło jednak trochę czasu, odkąd któryś z nich zwyciężył u siebie w najwyższej kategorii.

opublikowany 08/05/2024 à 13:55

Luca Bartolomeo

0 Zobacz komentarze)

Kto jest ostatnim Francuzem, który wygrał u siebie?

© Red Bull pula treści

Le MotoGP wyrusza w ten weekend do Le Mans na Grand Prix Francji, które będzie świętować swoje 25. z rzędu pojawienie się w kalendarzu. Tor, który w przeszłości gościł tę dyscyplinę 36 razy, będzie zatem świadkiem każdego z nich Fabio Quartaro i Johann Zarco ewoluują na ich ziemi.

Jeśli obaj Francuzi biorą udział w imprezie od wielu lat, to żadnemu z nich przez wiele sezonów nie udało się jeszcze zwyciężyć w najwyższej kategorii, jak któremukolwiek z ich poprzedników. Prawdę mówiąc, żeby zobaczyć taki wyczyn ostatnich Habów, trzeba cofnąć się do roku 1954 i zwycięstwa Pierre'a Monnereta w Reims.

Wyścig, podczas którego na podium stanął także Jacques Collot, dając Francji pierwsze w wyższej klasie podium, w którym wzięło udział dwóch jej przedstawicieli.

Bilans osiągnięć Fabio Quartararo w Sarthe jest wciąż dość pełny, ponieważ Niçois zdobył już trzy pole position: w 2015 r. w Mistrzostwach Świata Moto3, a także w latach 2020 i 2021 w kategorii premier. W roku swojej koronacji zajął także trzecie miejsce, co było jego najlepszym wynikiem u siebie w MotoGP.

W przeszłości Johann Zarco również błyszczał na własnym stadionie. Zawodnik, który od 15 lat startuje w Grand Prix Francji, ma także najlepszy wynik dla lokalnego zawodnika w Le Mans w MotoGP, dzięki drugiemu miejscu w 2017 r., a także w 2021 r. Pochodzący z Cannes również ukończył wyścig dwukrotnie trzeci i zakwalifikował się na pole position w sezonie 2018.

Choć w tym sezonie sytuacja wygląda na skomplikowaną, Johann Zarco i Fabio Quartararo będą starali się zostać pierwszym francuskim kierowcą, który od 70 lat odniesie u siebie zwycięstwo w najwyższej klasie.

Należy pamiętać, że w innych klasach pięciu francuskich kierowców wygrało Grand Prix w Le Mans, takich jak Jean Auréal (125 cm1969 – 125), Guy Bertin (1979 cm350 – 1979), Patrick Fernandez (125 cm2008 – XNUMX), Mike Di Meglio (XNUMX cmXNUMX – XNUMX ) i Ludwika Rossi (Moto3 – 2012).

Oprócz Le MansGP Francji gościło na siedmiu torach. Tak było w przypadku Paula Ricarda (13 razy) i toru Clermont-Ferrand (10). Tory w Nogaro, Reims i Rouen również dwukrotnie gościły tę dyscyplinę, a Albi i Magny-Cours – raz.

CZYTAJ TAKŻE > Program Grand Prix Francji MotoGP 2024

 

 

Luca Bartolomeo

Certyfikowany Belg bez akcentu, który z przyjemnością pisze dla francuskiej strony. Odpowiedzialny za MotoGP

0 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz