Hiszpania – Wyścig: Francesco Bagnaia wraca na siodło

Pod koniec zaciętej walki z Markiem Marquezem na torze w Jerez Francesco Bagnaia wygrał Grand Prix Hiszpanii MotoGP.

opublikowany 28/04/2024 à 14:45

Luca Bartolomeo

0 Zobacz komentarze)

Hiszpania – Wyścig: Francesco Bagnaia wraca na siodło

Bagnaia wygrywa Grand Prix Hiszpanii MotoGP ©Michelin

Le MotoGP wraca do Europy, aby rywalizować w długiej serii spotkań, z których pierwsze odbywa się w Jerez. Podczas Grand Prix Hiszpanii jedenastu z dwudziestu dwóch zgłoszonych kierowców wystąpi u siebie, co może ożywić debaty. Pod koniec kwalifikacji Marc Marquez zdobył 93. pole position w swojej karierze, wyprzedzając Marco Bezzecchiego i Jorge Martína.

Wyścig główny:

 • Marc Marquez tym razem startuje lepiej i utrzymuje prowadzenie już przy pierwszym hamowaniu. Francesco Bagnaia również rozpoczyna wyścig z chęcią zemsty po upadku w sprincie. Numer 1 już na starcie zaskakuje swoich konkurentów, by po kilku zakrętach atakować Marca Marqueza i go wyprzedzać.
 • Numer 93 próbuje stawiać opór, ale nie trafia w jego manewr i pokonuje Bagnaię szeroko, na czym zyskuje Jorge Martín, któremu udaje się go wyprzedzić.
 • Aby pozostać na „czystym powietrzu”, czołowa trójka stoczyła zaciętą walkę o prowadzenie. Zatem po pierwszym przejeździe na metę każdy z nich przejął już kontrolę nad wyścigiem. Jednak to Martin prowadzi po dwóch okrążeniach, przed Bagnaią i Marquezem. Z tyłu Marco Bezzecchi pozostaje w kontakcie z pierwszą trójką.

 • Tworzą się dwa duety, Bezzecchi i Marquez walczą o trzecie miejsce, a Martin i Bagnaia rywalizują o prowadzenie imprezy.
 • Krótko przed półmetkiem Bagnaia zaczął wywierać presję na załamującym się Martinie. Hiszpan blokuje przednie koło i popełnia błąd, kończąc wyścig w żwirowej pułapce. Jeśli numer 1 jest na prowadzeniu, jego przeciwnicy są niedaleko. Bezzecchi uzyskał dobre czasy i po dwunastu okrążeniach tracił do lidera zaledwie osiem dziesiątych sekundy.

 • Jednak to poleman weekendu rozpoczyna drugą połowę imprezy w najlepszy możliwy sposób. Numer 93 pozbywa się Bezzecchiego i wraca na prowadzenie, ale Bagnaia również podkręca tempo.
 • Osiem okrążeń przed metą w szachownicę obaj mężczyźni są sami na prowadzeniu, a dzieli ich sześć dziesiątych sekundy. W tym samym czasie Franco Morbidelli zaatakował Jacka Millera o dziesiąte miejsce i dogonił go, co spowodowało przedwczesne zakończenie wyścigu.

 • Trzy pętle później Marquez ponownie nawiązał kontakt z Bagnaią i wykonał pierwszy atak. Fabryczny kierowca Ducati nie poddał się i odpowiedział, wchodząc do środka. Obaj mężczyźni dotykają się, ale zachowują kontrolę nad motocyklem. Pod koniec tej więcej niż mięśniowej wymiany Bagnaia utrzymała prowadzenie. W następnej rundzie Marquez próbuje ponownie, ale znowu mu się to nie udaje.

 • Po tych dwóch ostrzeżeniach lider zwiększył tempo i pobił rekord okrążenia. Marquez dał z siebie wszystko na ostatnim okrążeniu, aby zdobyć kilka dziesiątych sekundy, ale był zbyt daleko, aby zaatakować Włocha.
 • Bagnaia ukończył ostatnie okrążenie na prowadzeniu i odniósł ważne zwycięstwo w mistrzostwach, wracając do 17 punktów za Jorge Martinem. Marquez kończy wyścig na drugim miejscu, a Marco Bezzecchi wraca na podium!
 • Na podium w sprincie, po karze otrzymanej przez Fabio Quartaro, Dani Pedrosa kompromituje swój wyścig, upadając.
 • Johann Zarco zapłacił cenę za błąd Aleixa Espargaro. Hiszpan spróbował zbyt odważnego posunięcia i posłał obu zawodników na matę. Fabio Quartararo kończy weekend z punktem piętnastym.

MotoGP Hiszpania – Klasyfikacja wyścigów

CZYTAJ TAKŻE > WIDEO – Wielki upadek Pedro Acosty w Jerez

Luca Bartolomeo

Certyfikowany Belg bez akcentu, który z przyjemnością pisze dla francuskiej strony. Odpowiedzialny za MotoGP

0 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz