Francja – Kwalifikacje: Martin na pole position, Quartararo na 7. miejscu

Jorge Martin zdobywa pole position do Grand Prix Francji na koniec kwalifikacji. Fabio Quartararo zajmuje 7. miejsce.

opublikowany 11/05/2024 à 11:35

Luca Bartolomeo

0 Zobacz komentarze)

Francja – Kwalifikacje: Martin na pole position, Quartararo na 7. miejscu

Jorge Martin na pole position do Grand Prix Francji MotoGP ©Red Bull Content Pool

Le MotoGP zostawia swoje torby w Sarthe na Grand Prix Francji, podczas którego Jorge Martin będzie musiał potwierdzić swój status lidera po przejściu na emeryturę podczas GP Hiszpanii, która służyła sprawie jego rywala Francesco Bagnaia. Ważna dla nas będzie także 5. runda sezonu Fabio Quartaro i Johann Zarco, którzy grają na ich ziemi.

CZYTAJ TAKŻE > Program Grand Prix Francji MotoGP 2024

Darmowa praktyka 2:

 • Początek drugiej weekendowej sesji treningowej upłynął pod znakiem upadku Alexa Marqueza w 8. zakręcie, podczas gdy po drugiej stronie garażu jego brat Marc był blisko szczytu tabeli, oferując sobie czas referencyjny.
 • Ta ostatnia sesja treningowa była co najmniej bardzo zacięta – na siedem minut przed końcem wyznaczonego czasu 21 najlepszych zmieściło się w sekundzie.
 • Przed metą w szachownicę prowadzenie objął Maverick Vinales z czasem 1:31.033. Pierwszą trójkę uzupełniają Francesco Bagnaia (+0.072) i Enea Bastianini (+0.203).

Qkwalifikacja 1:

 • W kwalifikacjach 1 było wielu pretendentów do dwóch pierwszych miejsc na torze. Brad Binder, Enea Bastianini i bracia Marquez nie dopuszczali żadnych błędów, w przeciwnym razie reszta weekendu wyglądała na zagrożoną.
 • Po pierwszych podaniach na prowadzenie wychodzą Marc Marquez i Miguel Oliveira. Hiszpan ustanowił czas 1:30.586, co powoduje spadek Bastianiniego i Bindera do ponad dwóch dziesiątych.
 • Upadek Augusto Fernandeza na dwie minuty przed końcem wyznaczonego czasu zmienił przebieg tej końcówki Q1, ponieważ żółte flagi nie pozwoliły kierowcom jadącym za nim na poprawę.
 • Ofiarą tego incydentu był zwłaszcza Marc Marquez, który nie był w stanie zareagować, widząc poprawę sytuacji Miguela Oliveiry i Enei Bastianini. Hiszpan w weekendowych wyścigach wystartuje zatem z trzynastej pozycji.

 • Johann Zarco przejechał okrążenie z czasem 1:30.891 i w Q1 zajął piąte miejsce. Francuz w weekendowych wyścigach wystartuje zatem z piętnastej pozycji.

Kwalifikacja 2:

 • Walka o pole position szybko nabrała kształtu pomiędzy dwoma rywalami w mistrzostwach, Jorge Martinem i Francesco Bagnaią. Pierwszy akt tego pojedynku zakończył się jednak na korzyść Hiszpanki, która uzyskała czas 1:29.919, a Bagnaia pobiegła z czasem 1:30.111.
 • Podczas drugich podań Martin upadł, a Bagnaia przygotowywała się do wykorzystania przewagi. Jednak numer 1 traci kontrolę w swojej turze i sam chwyta gaśnicę, aby spryskać swoją maszynę.
 • Następnie Aleix Espargaro naśladuje obu mężczyzn, podobnie jak Jack Miller. Żółte flagi uniemożliwiły reszcie lepsze wyniki.

 • Martin zdobywa pole position do Grand Prix Francji, przed Bagnaią i Vinalesem.
 • Fabio Quartararo znakomicie rozpoczął Q2, podczas którego zajął szóste miejsce. Gorąca końcówka sesji kwalifikacyjnej pozwoliła Niçois zająć dobre siódme miejsce przed własną publicznością.

MotoGP Francja – Rankingi kwalifikacyjne

MotoGP Francja – rankingi EL2

©MotoCzas

Luca Bartolomeo

Certyfikowany Belg bez akcentu, który z przyjemnością pisze dla francuskiej strony. Odpowiedzialny za MotoGP

0 Zobacz komentarze)

Kontynuuj czytanie na te tematy:

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz