Kanary: Bonato i Boulloud zdobywają dublet

Ubiegłoroczni zwycięzcy Yoann Bonato i Benjamin Boulloud odnieśli drugi z rzędu sukces na Wyspach Kanaryjskich. Za kierownicą Citroëna C2 Rally3 francuska załoga była w stanie kontrolować Mathieu Franceschiego, który wykazał duże postępy na asfalcie i dobrze spisał się w mistrzostwach.

opublikowany 04/05/2024 à 19:14

Loïc ROCCI

0 Zobacz komentarze)

Kanary: Bonato i Boulloud zdobywają dublet

Po świetnej walce Yoann Bonato wygrał swój 2. Rajd Wysp Kanaryjskich (fot. Red Bull)

O ile Wyspy Kanaryjskie nie są imprezą, która oferuje największe widowisko na drogach, to Rally2 jest teraz przyklejone do podłoża, a klasyfikacja była bardziej ożywiona. Po pierwszym etapie, podczas którego różnica między Yoannem Bonato a Mathieu Franceschi nigdy nie przekraczała 1”7, drugi dzień był obiecujący. Obaj Francuzi odizolowali się na froncie, a najstarszy z nich miał na starcie 0 cala przewagi nad młodszym bratem.

W programie tej 97,22. edycji znalazło się sześć odcinków specjalnych z dystansem 2 kme dnia i od początku Bonato jasno wyrażał swoje zamiary. Chwaląc jakość swoich mocowań i opon Michelin, wielokrotny mistrz Francji dodał 1”3 do swojego wkładu na dystansie 9,41 km pierwszego odcinka. Zrobił zdecydowany krok w kierunku zwycięstwa na najdłuższym odcinku mistrzostw rallye. Na koniec 27,70 km trasy Moya-Valleseco Yoann zwiększył przewagę do 4”2 nad Franceschi, a przed końcem jeszcze jednego etapu. Ten ostatni, który wolał skoncentrować się na mistrzostwach, Bonato wrócił do parku serwisowego z przewagą 6''9. Biorąc pod uwagę trudność tworzenia (lub zamykania!) luk na tym boisku, mecz pomiędzy obydwoma Francuzami dobiegł końca.

Podczas popołudniowej pętli, choć zapewniał, że nie jest już jego celem zwycięstwo, Franceschi odrobił połowę swojego deficytu i na Power Stage pojawił się na zaledwie 3 sekundy przed końcem. Wydawało się, że radzi sobie ze swoim wysiłkiem, Bonato nie wydawał się bardziej zmartwiony... i miał rację, ponieważ udało mu się utrzymać przewagę 7''2 i zdobyć 8e sukces na Wyspach Kanaryjskich. Zdobywając jego 2e z rzędu podium i wykorzystując słabe występy pozostałych kandydatów do tytułu, Franceschi ucieka na szczyt mistrzostw.

Po zaciętej walce Alejandro Cachonowi udało się pokonać swoich rodaków Diego Ruilobę i José Suareza i zająć 3. miejsce, wygrywając jednocześnie rundę hiszpańską.

Po starcie do wyścigu zdominowanego przez Timo Schulza, Mille Johansson przejęła stery Juniora ERC po SS4 i już nigdy się nie martwił. Wygrał przed pozostałymi Szwedami Calle Carlbergiem i Schulzem. Wciąż mając do zrobienia postępy na asfalcie, Max McRae zadowala się 4e Ranking.

Klasyfikacja końcowa Rajdu Wysp Kanaryjskich 2024

Loïc ROCCI

Dziennikarz specjalizujący się w łączeniu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości... z południowym akcentem

0 Zobacz komentarze)