INFOGRAFIKA – 60 zwycięstw Sébastiena Ogiera w WRC pod lupą

Po nowym sukcesie Sébastiena Ogiera w WRC podczas Rajdu Portugalii przeanalizowaliśmy statystyki 60 zwycięstw francuskiego kierowcy od jego debiutu w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

opublikowany 13/05/2024 à 10:55

Doriana Grangiera

0 Zobacz komentarze)

INFOGRAFIKA – 60 zwycięstw Sébastiena Ogiera w WRC pod lupą

© Paulo Maria / DPPI

Wiece mijają i Sebastian Ogier stając się coraz bardziej częścią legendy Rajdowych Mistrzostw Świata. W niedzielę Gapençais odnieśli szóste zwycięstwo Rajd samochodowy Portugalii – rekord – i jej 60. zwycięstwo w WRC. Ośmiokrotny mistrz świata jeszcze bardziej wycofuje i tak już szalone statystyki, choć od 2022 roku realizuje częściowy program!

Dzięki temu 60. sukcesowi Sébastien Ogier umacnia swoje drugie miejsce na liście zwycięstw WRC, wyprzedzając już Marcusa Gronholma i jego 30 zwycięstw… ale wciąż daleko od Sébastiena Loeb, wciąż z dużą przewagą z 80 pierwszymi miejscami. Zabawna statystyka: Francuz ma na swoim koncie więcej zwycięstw niż Thierry Neuville, Ott Tanak, Kalle Rovanperä i Elfyn Evans łącznie (59 zwycięstw między sobą).

Od swojego pierwszego zwycięstwa w WRC, podczas Rajdu Portugalii w 2010 r., Sébastien Ogier nie miał roku bez zwycięstwa, z godnym uwagi wyjątkiem roku 2012, kiedy jeździł Skodą Fabią w kategorii S2000 (przodek WRC2). Jego najbardziej płodnym sezonem był rok 2013, rok, w którym zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata, z 9 zwycięstwami w 13 rajdach.

Jak każdy dobry kierowca, Sébastien Ogier ma swoje ulubione rajdy: wśród swoich 60 zwycięstw Gapençais ma kilka rekordów w różnych imprezach, a dokładnie sześć (9 zwycięstw w Monte-Carlo, 7 w Meksyku, 6 w Portugalii, 5 w Grande- Bretanii, 4 na Sardynii i 2 w Alzacji). W sumie pilot Toyota w swojej karierze wygrał w 20 różnych rajdach.

Przede wszystkim Habs dokonali w swojej karierze WRC zwycięstwa z czterema różnymi producentami, a z trzema z nich zostali mistrzami świata (Volkswagen w latach 2013–2016, Ford w 2017 i 2018 r., Toyota w latach 2020 i 2021). Tylko Citroënowi 40-letni kierowca nigdy nie zdobył tytułu mistrza świata, pomimo 10 zwycięstw z marką.

CZYTAJ TAKŻE > Ogier zostawia Aléna w Portugalii: „To legenda”

Doriana Grangiera

Młody dziennikarz tęskniący za sportem motorowym z przeszłości. Wychowany na wyczynach Sébastiena Loeba i Fernando Alonso.

0 Zobacz komentarze)

Kontynuuj czytanie na te tematy:

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz