Odkrywanie Łotwy

Wprowadzony w tym roku w elicie zamiast w Estonii rajd Łotwy przedstawił swój program w dniach 18-21 lipca. Trasa łącznie z kilkoma odcinkami specjalnymi pokonanymi tylko raz daje 300,33 km podzielone na 20 etapów.

opublikowany 02/05/2024 à 08:36

Loïc ROCCI

0 Zobacz komentarze)

Odkrywanie Łotwy

W lipcu WRC odkryje kilka regionów Łotwy (Zdjęcie: Tet Rally Łotwa)

Łotwa to jedyna prawdziwa nowość w światowym kalendarzu na rok 2024. I znowu... To właściwie nie jest zupełnie nowe dzieło, bo wydarzenie należało do tzwERC od 2013 r. Wprowadzono zmianę z sąsiednią Estonią, która odzyskuje Łotwie rangę w ERBN, zanim w 2025 r. role ponownie się odwrócą.

Do tego po raz pierwszy na tym poziomie istniały obawy o możliwość znalezienia 300 km specjalnego, ale ostatecznie tak się stanie. Wybranych 20 sektorów odpowiada długości 310 km. Załogi, które już wcześniej startowały w tej imprezie, znajdą sekcje zapożyczone z poprzednich edycji. Nie będą zatem zaskoczeni ewolucją na bardzo szybkich drogach (w 113 roku Martins Sesks wygrywał ze średnią prędkością 2023 km/h). Jeśli podział pozostanie zbliżony do tego, co jest praktykowane gdzie indziej, gdzie grupy odcinków specjalnych powtarzają się w dwóch porach dnia, istnieje również kilka tras, które będą miały tylko jeden przejazd, co często powoduje przerwy.

Tak będzie od czwartku. Park serwisowy zlokalizowany jest w Lipawie na zachodnim wybrzeżu kraju. Rano odbędzie się tam shakedown Cimdenieki (3 km) (we Francji od 6:31 będzie szczypać...), po czym zawodnicy udają się do Rygi (216 km na wschód) na ceremonię startu i konkurs 10,80 km superspecjalny.

Piątkowy etap rozgrywany w regionie Talsi, 140 km na północny wschód od Lipawy, będzie się składał z pętli składającej się z trzech etapów, które zostaną rozegrane dwukrotnie ze strefą wymiany opon w południe. W sobotę wydarzenie zbliży się do centrum nerwowego drogami w regionie Kuldiga i Dienvidkurzeme. Co zaskakujące, ten etap będzie obejmował pojedynczy ES, z którym trzeba będzie się zmierzyć dwukrotnie. Pozostałych 2 doświadczy pojedynczego przejścia. Wreszcie, biorąc pod uwagę 6 km ostatniego dnia, „złota niedziela” nie będzie łatwa do wynegocjowania. Odbędzie się ono niedaleko Lipawy, gdzie zorganizowane zostanie finałowe podium.

 

 

 

 

 

 

Loïc ROCCI

Dziennikarz specjalizujący się w łączeniu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości... z południowym akcentem

0 Zobacz komentarze)

Kontynuuj czytanie na te tematy:

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz