Aboboreira: Meeke wygrywa pomimo przewrotu i Francuzów

Podczas 3. rundy mistrzostw Portugalii Kris Meeke odniósł spektakularne zwycięstwo. Przebicie opony, trudne przeciwności losu, a przede wszystkim imponująca podróż podczas odcinka próbnego nie powstrzymały go. Ze swojej strony kandydaci do WRC2 dobrze przygotowali się do rajdu Portugalii.  

opublikowany 28/04/2024 à 18:00

Loïc ROCCI

0 Zobacz komentarze)

Aboboreira: Meeke wygrywa pomimo przewrotu i Francuzów

Nawet przebicie opony i niezły spin nie przeszkodziły Krisowi Meeke w zwycięstwie (Zdjęcia: Rali Terras Aboboreira)

Czy to się kiedykolwiek zmieni? Prawdopodobnie nie i właśnie to czyni pilota Ulsteru tak ujmującym. Zaangażowany przez Hyundai Portugalia chcąca sięgnąć po tytuł Luzytanii, Kris Meeke zaprezentował się w Amarante jako faworyt. Już zwycięzca dwóch pierwszych wyścigów sezonu (Serras de Fafe i Casinos do Algarve) wydaje się mieć przewagę nad miejscowymi, którzy pomimo znajomości terenu nie są w stanie konkurować. Przed zmierzeniem się z elitą świata podczas rallye Portugalii (9-12 maja) Meeke może jeszcze bardziej powiększyć różnicę w mistrzostwach.

W przeciwieństwie do kilku poważnych obcych serialowi, być może w kwalifikacjach zrobił trochę za dużo i wykonał kapar, którego tajemnicę tylko on zna. Ponieważ samochód był tak daleko od drogi, interwencja mająca na celu jego odzyskanie nie była łatwa, a członkowie jego zespołu musieli ciężko pracować, aby kilka godzin później pozwolić mu stanąć na starcie. Meeke nagrodził ich dominacją w rajdzie. Lider już pierwszego wieczoru, zwyciężył w 4 z 7 wyścigów etapowych (107,66 km na czas) oraz udało mu się pokonać gumę. Z tym 3e Trophy w 2024 roku, jest na dobrej drodze do tytułu, a przede wszystkim przybędzie do Porto w doskonałej formie. Znajdzie tam kilku konkurentów, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć w Amarante.

Bez obecności Krisa Meeke załoga Rali Terras d'Aboboreira, która przyjechała przygotowywać się do portugalskiego spotkania WRC2, odniosłaby sukces. W C3 Rally2 Yohan Rossel i Nikolay Gryazin pokazali, że francuski samochód może odnieść zwycięstwo również na szutrze. Gardois, być może urażony porażką w Chorwacji, zaliczył bardzo dobry wyścig. Stale na podium wydawał się bardziej zakrwawiony niż Bułgar, który odkrył C3 na szutrze. Czy uda im się pokonać Yarisa i Fabię w 10 dni?

Nawet jeśli nie odniosło to żadnego skutku, Citroëny zostały pokonane przez Skodę ducha. Po pięciomiesięcznej przerwie w ściganiu się w Europie (w październiku w Europie Środkowej) Pierre-Louis Loubet skutecznie powrócił do rywalizacji. Odkrycie zespołu Toksport i współpraca na rzecz 5e czasie z Lorisem Pascaudem Korsykanin wykazał się szybkością i pracowitością. Być może po wielu zmaganiach w Rally1 znajdzie sposób na powrót na tor? Wszyscy ci ludzie oraz inni silni kandydaci spotkają się za około dziesięć dni w obiecującej rundzie.

Ranking Rali Terras d'Aboboreira

Loïc ROCCI

Dziennikarz specjalizujący się w łączeniu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości... z południowym akcentem

0 Zobacz komentarze)