Rajd Portugalii – Czterech Francuzów zmotywowanych na starcie w WRC3

Do mistrzostw WRC5 zalicza się także 3. runda kalendarza. Pod nieobecność kierowców JWRC kilku kandydatów zdecydowało się przyjechać i zdobyć punkty w Portugalii. Spośród 9 zawodników w tej kategorii wystartowało 4 Francuzów, którzy chcieli dobrze wypaść.

opublikowany 10/05/2024 à 07:54

Loïc ROCCI

0 Zobacz komentarze)

Rajd Portugalii – Czterech Francuzów zmotywowanych na starcie w WRC3

Podobnie jak jego rodacy, Mattéo Chatillon podczas wstrząsu odkrył ziemię Portugalii (Zdjęcie: Nikos Katikis/DPPI)

Spośród czterech nowicjuszy w Portugalii tym, który jako pierwszy w kolejności numerów wystartuje na trudnych ścieżkach w pobliżu Amarante, będzie Mattéo Chatillon. Pod koniec rekonesansu młody mężczyzna (22 lata) z Châtellerault uśmiechał się. „ To bezkonkurencyjne, powiedział. Co za plac zabaw! Odcinki specjalne są wspaniałe, mają szeroki wybór profili, są szybkie, wolne, wyboiste, piaszczyste… Wiemy, że będziemy się dobrze bawić z każdym kilometrem. » Za kierownicą swojego Clio każdy, kto znajdzie się na swojej ulubionej nawierzchni, ma przed sobą tylko jeden cel. „ Biorąc pod uwagę zgromadzone tutaj boisko, myślę, że to będzie świetna walka, przewiduje. Ponieważ jestem zmęczony kończeniem 2e, naszym celem jest zwycięstwo. » Wśród Francuzów Chatillon jako jedyny tak wyraźnie wyraził swoje intencje, ale nie byłoby zaskakujące, gdyby Tom Pieri również miał gdzieś z tyłu głowy tę ambicję, nawet jeśli twierdzi, że jest odwrotnie.

Ghjuvani Rosssi (z lewej) i Kylian Sarmezan rozpoczęli swój pierwszy wyścig rallye z Portugalii

« Nie mamy żadnych pretensji– powiedział po wstrząsie. Naprawdę chcemy się dobrze bawić. Rozpoznania nie były łatwe. Robiłem notatki na filmach i ostatecznie bardzo się to zmienia. Uważam, że był to bardzo długi, trudny i skomplikowany harmonogram… ale nam się podobało. Fafe… uwielbiam to! Robi wrażenie, ale jest przyjemnie. » Dla 25-letniego kierowcy odkrycia będą liczne, ponieważ nigdy nie jeździł terenowym samochodem z napędem na 4 koła i po raz pierwszy ściga się w WRC.

Pod tym względem Tristan Charpentier jest w nieco lepszej sytuacji, ponieważ kilka dni temu brał już udział w zawodach w Chorwacji. Podczas tej rundy 23-letni były kolarz torowy doświadczył wielu problemów, które trwały nadal podczas odcinka próbnego w Portugalii, kiedy znalazł się na dachu. „ Brałem udział tylko w dwóch wyścigach szutrowych we Francji i to wiele zmienia, szczegółowo opisuje osobę, która jako jedyna jeździ Fiestą Rally3. Zaskoczyła mnie wąska droga po wyboju w Fafe. Nie spodziewałam się tego aż tak bardzo, że zapytałam Floriana (Barral, jego drugi pilot) gdybyśmy się nie mylili. Myślę, że będziemy musieli zachować trochę ostrożności, starając się chronić samochód. Mam nadzieję, że po wszystkich przygodach, jakie przeżyliśmy, wystarczy nam na cały sezon. Nasz cel jest trudny do zdefiniowania, bo jeszcze nie jeździłem samochodem 4×4 po szutrze. Na chorwackich etapach, na których nie mieliśmy żadnych problemów, byliśmy w czołówce i tutaj chcemy zrobić to samo. »

Szczególnie widoczne w ERC, Ghjuvanni Rossi (23 lata) rozpoczyna także swoją kampanię w Portugalii. Brak odniesienia w WRC, podobały mu się pierwsze okrążenia za kierownicą. „Wygląda jak Korsyka” – zapewnia nas. Wychodzi całkiem nieźle, ale wolę to od bardzo szybkich porcji. To jest absolutnie wspaniałe i jesteśmy pod wrażeniem. Postaramy się przeprowadzić inteligentny wyścig, zachowując przy tym sprzęt. Myślę, że jeśli pójdziemy do końca, zajmiemy dobre miejsce w rankingu. »

CZYTAJ TAKŻE > Kalendarz WRC 2025… kilka miejsc do podziału

Wszystkie 4 francuskie załogi ukończyły asfaltowy wyścig superspecial zorganizowany nad morzem w czwartkowy wieczór. Będą tam już w najbliższy piątek, aby zmierzyć się na szutrze z 8 odcinkami specjalnymi i nieco ponad 125 km pomiaru czasu.

Klasyfikacja WRC3 w SS1

Loïc ROCCI

Dziennikarz specjalizujący się w łączeniu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości... z południowym akcentem

0 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz