Vandoorne i Mercedes koronowani na mistrzów świata, ostatni dla Mortary

Stoffel Vandoorne został nowym mistrzem świata Formuły E, a zespół Mercedesa zachował tytuł konstruktora. W ostatnim wyścigu Gen2 w Seulu zwyciężył Eduardo Mortara.

opublikowany 14/08/2022 à 10:02

Doriana Grangiera

Stoffel Vandoorne nowym mistrzem świata Formuły E! © Eric Alonso / DPPI

Stoffel Vandoorne mistrzem świata! Belg zdobył tytuł mistrza świata w r Formuła E 2022, jego pierwszy tytuł mistrza świata. Pilot Mercedes potrzebowali zaledwie 6 punktów w ostatnim wydarzeniu sezonu, które odbyło się w Seulu, aby zdobyć tytuł. Dzięki drugiemu miejscu w drugim wyścigu Vandoorne potwierdził swoją koronację znacznie przed Mitchem Evansem. Wśród konstruktorów Mercedes obronił koronę i zdobył mistrzostwo po raz drugi z rzędu, w ostatnim roku swojej kariery w Formule E.

Mortara wygrywa jako setny, zarządzał Vandoorne

Na polu startowym Stoffel Vandoorne był już w idealnej pozycji do zdobycia tytułu. Startujący z czwartej pozycji Belg zdołał utrzymać swoją pozycję już po pierwszym zakręcie. Z przodu, pomimo dobrego startu, opiekun pole position Antonio Félix da Costa (DS Techeetah) po kilku minutach ustąpił Eduardo Mortara. Szwajcar, który objął prowadzenie, następnie uciekł przed Dennisem i Da Costą. Podczas drugiego koreańskiego wyścigu bez kolizji, ale na krętych odcinkach panuje chaos. Nycka de Vriesa (Mercedes) et Pascal Wehrlein (Porsche) sont allés au contact et ont dû rapidement abandonner.

Na suchym torze pozycje szybko się ustabilizowały… przed interwencją samochodu bezpieczeństwa. Maximilian Gunther zatrzymał się między zakrętami 19 i 20. Zawieszenie Nissana e.Dams ustąpiło, Niemiec uderzył w ścianę, po czym zatrzymał się na prostej. Mitch Evans, wówczas siódmy i w pełni sprawny, został uwięziony w wyniku użycia trybu ataku podczas samochodu bezpieczeństwa.

Po 10-minutowej przerwie wyścig został wznowiony i Da Costa stracił wszystko już na pierwszych metrach. Próbując wyprzedzić Jake’a Dennisa i zająć drugie miejsce, kierowca DS został uderzony w wewnętrzną część zakrętu i wylądował w ścianie. Jeśli Dennis został ukarany pięcioma sekundami, Da Costa był w stanie wystartować ponownie, ale na ostatniej pozycji. Z przodu Eduardo Mortara szybko uciekł na czoło wyścigu. Szwajcar zwyciężył po raz czwarty w tym sezonie, wyprzedzając nowego mistrza Stoffela Vandoorne (Mercedes) i Jake’a Dennisa (Andretti). Świetne podium w setnym wyścigu w historii Formuły E, ale też ostatnim w Gen2.

Mercedes utytułowany po raz ostatni

W mistrzostwach Stoffel Vandoorne ostatecznie zajął 30 punktów przed Mitchem Evansem, który w ostatnim wyścigu sezonu zajmował 7. miejsce. Kierowca Mercedesa zostaje drugim belgijskim mistrzem świata w sportach motorowych po Jackym Ickxie (mistrzu świata w wyścigach długodystansowych w 2 i 1982 r.). Po stronie producentów Mercedes utrzymuje tytuł przed Venturim. Srebrne Strzały zdobyły zatem 1983 mistrzostwa w 2 sezony, podczas gdy niemiecka marka opuszcza Formułę E w tym sezonie.