Chrono

Więcej wiadomości

Piloci

Lilou Wadoux
Lilou Wadoux
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Ferrari
Sébastien Buemi
Sébastien Buemi
Pays ch.png
Stabilny Toyota
Mikołaj Lapierre
Mikołaj Lapierre
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Alpine
Tom Kristensena
Tom Kristensena
Pays dk.png
Stabilny Audi
Popularne przedmioty

Wszystko, co musisz wiedzieć o WEC:

Utworzone w 2012 roku Długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA są spadkobiercą Intercontinental Le Mans Cup, zawodów, które ujrzały światło dzienne w 2010 roku, 20 lat po zniknięciu dawnych mistrzostw świata samochodów sportowych. Długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA skupiają samochody-prototypy sportowe w kategorii Hypercar i GT w nowej klasie LMGT3.

Producenci, którzy będą śledzić WEC w 2024 r

W sezonie 2024 Mistrzostw Świata w Długodystansowych Mistrzostwach Świata rywalizuje 19 hipersamochodów i 18 zgłoszonych do LMGT3. W FIA WEC weźmie udział 14 producentów, co stanowi rekordową liczbę w historii Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA. Rozwój WEC trwa i owocuje pojawieniem się nowych marek. Alpine, Lamborghini, BMW, Isotta Fraschini dołączają do Toyoty, Ferrari, Porsche, Cadillaca i Peugeota w Hypercar. W LMGT3 McLaren, Ford i Lexus rzucają wyzwanie Corvette i Astonowi Martinowi.

Jaka jest maksymalna prędkość samochodu w WEC?

Hypercars obniżyli swój poziom wydajności w porównaniu do LM P1. Kamui Kobayashi Toyota ustanowiła nowy rekord toru Le Mans w 2017 roku w czasie 3'14''791 przy średniej prędkości 251,9 km/h na Toyocie TS050. Podczas edycji 2021-godzinnego wyścigu Le Mans w 24 r. maksymalna zarejestrowana prędkość wyniosła 339,1 km/h, którą zarejestrował na 72. okrążeniu wyścigu, jeszcze przez japońskiego kierowcę, za kierownicą Toyoty GR010.

Co to jest WEC?

WEC to skrót od World Endurance Championship, oznaczającego mistrzostwa świata w wytrzymałościach. Są to zawody uznawane przez FIA. WEC świętuje swój 11. sezon w 2023 r. startem kategorii Hypercar.

Gdzie oglądać WEC?

WEC jest widoczne we Francji w kanałach Eurosportu oraz w L'Équipe. Mistrzostwa Świata w Długodystansowych Mistrzostwach Świata są również dostępne poprzez subskrypcję usług online na oficjalnej stronie zawodów.

Autohebdo – często zadawane pytania (FAQ)