Chrono

Więcej wiadomości

Piloci

Lilou Wadoux
Lilou Wadoux
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Ferrari
Sébastien Buemi
Sébastien Buemi
Pays ch.png
Stabilny Toyota
Mikołaj Lapierre
Mikołaj Lapierre
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Alpine
Tom Kristensena
Tom Kristensena
Pays dk.png
Stabilny Audi
Popularne przedmioty

Wszystko, co musisz wiedzieć o WEC:

Utworzone w 2012 roku Długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA są spadkobiercą Intercontinental Le Mans Cup, zawodów, które ujrzały światło dzienne w 2010 roku, 20 lat po zniknięciu dawnych mistrzostw świata samochodów sportowych. Długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA skupiają samochody sportowe-prototypy w kategoriach Le Mans Hypercar i Le Mans Prototype, a także samochody Grand Touring w LMGTE Am, do czasu pojawienia się GT3 w 2024 roku.

Kierowcy WEC, których będziemy śledzić w 2023 r

Rok 2023 będzie dla Hypercar prawdziwym startem, mimo że w 2022 r. w tej kategorii działały już Toyota, Glickenhaus i Peugeot. Do tych producentów dołączą Cadillac, Porsche i Ferrari. Głównymi headlinerami są Sébastien Buemi, Brendon Hartley, Kamui Kobayashi, José Maria López (Toyota). Peugeot 9x8 powierzono doświadczonym kierowcom, takim jak Loïc Duval, Paul di Resta i Jean-Eric Vergne. W Cadillacu znajdziemy Richarda Westbrooka, Alexa Lynna i Earla Bambera. Porsche wystawi wewnętrznych kierowców spośród następujących nazwisk: Kévin Estre, Laurens Vanthoor, Michael Christensen, Mathieu Jaminet, Matt Campbell, André Lotterer, Dane Cameron, Felipe Nasr, Nick Tandy, Frédéric Makowiecki. Ferrari nie potwierdziło jeszcze swoich oficjalnych kierowców, ale oto lista potencjalnych kandydatów: Alessandro Pier Guidi, James Calado, Antonio Fuoco, Nicklas Nielsen, Alessio Rovera, Davide Rigon, Daniel Serra, Miguel Molina i Antonio Giovinazzi. Wśród kierowców nie brakuje także innych kategorii, w tym Filipe Albuquerque, Tom Blomqvist, Giedo van der Garde, a nawet Oliver Jarvis (United Autosports) w LMP2. W Grand Touring w Corvette znajdziemy innych Nicky'ego Catsburga i Bena Keatinga.

Jaka jest maksymalna prędkość samochodu w WEC?

Hypercars obniżyli swój poziom wydajności w porównaniu do LM P1. Kamui Kobayashi Toyota ustanowiła nowy rekord toru Le Mans w 2017 roku w czasie 3'14''791 przy średniej prędkości 251,9 km/h na Toyocie TS050. Podczas edycji 2021-godzinnego wyścigu Le Mans w 24 r. maksymalna zarejestrowana prędkość wyniosła 339,1 km/h, którą zarejestrował na 72. okrążeniu wyścigu, jeszcze przez japońskiego kierowcę, za kierownicą Toyoty GR010.

Co to jest WEC?

WEC to skrót od World Endurance Championship, oznaczającego mistrzostwa świata w wytrzymałościach. Są to zawody uznawane przez FIA. WEC świętuje swój 11. sezon w 2023 r. startem kategorii Hypercar.

Gdzie oglądać WEC?

WEC jest widoczne we Francji w kanałach Eurosportu oraz w L'Équipe. Mistrzostwa Świata w Długodystansowych Mistrzostwach Świata są również dostępne poprzez subskrypcję usług online na oficjalnej stronie zawodów.

Autohebdo – często zadawane pytania (FAQ)