Da Costa wygrywa Misano 1 E-Prix, Vergne traci podium

Pod koniec długiego, niezdecydowanego wyścigu ekonomicznego Antonio Félix da Costa okazał się najmądrzejszy i wygrał Misano 1 E-Prix, wyprzedzając Olivera Rowlanda. Ukarany karą Jean-Éric Vergne stracił miejsce na podium.

opublikowany 13/04/2024 à 15:46

Doriana Grangiera

1 Zobacz komentarze)

©DPPI

• Zgodnie z oczekiwaniami niektórych, a inni się obawiali, pierwsze Misano E-Prix bardziej przypominało jazdę na rowerze niż sporty motorowe! To pierwsze spotkanie w Misano sprowadziło się do długiego wyścigu gospodarczego, w którym nikt nie chciał przejąć kontroli… aż do przyspieszenia Antonio Félixa da Costy (Porsche) na ostatnich okrążeniach! Portugalczyk, z pewnością najmądrzejszy w stawce, w tę sobotę zwyciężył przed Oliverem Rowlandem (Nissan) i Jake'em Dennisem (Andretti).
  • Kierowca Porsche, zajmujący trzynaste miejsce na starcie, pod presją zespołu po trudnym początku sezonu, stopniowo piął się w górę rankingów, oszczędzając energię, zanim zwiększył przyspieszenie do czterech okrążeń za „dojazdem”. Następnie Antonio Félix da Costa wyprzedził Olivera Rowlanda i utrzymał swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie, pierwsze od czasu Cape Town E-Prix (RPA) w 2023 roku.
  • Wyścig Jean-Érica Vergne’a rozpoczynający się na linii frontu był pełen wrażeń. Wciąż na czele peletonu Francuz uległ dwóm zderzeniom z dwoma liderami mistrzostw: pierwszej z Nickiem Cassidym przy szykanie – za co grozi mu pięć sekund kary – drugiej zaś z Pascalem Wehrleinem, po nieuwadze na część niemiecka. Jean-Éric Vergne, ciężko uszkodzonym DS Penske, minął linię mety na 3. miejscu... po czym został zdegradowany na 8. miejsce po nałożeniu kary.

• Z tej kary korzysta Jake Dennis (Andretti), który wspina się na podium, mimo że na starcie znajdował się z 18. miejsca! Brytyjczyk wspina się także na drugie miejsce w mistrzostwach z 68 punktami, korzystając z niepowodzeń Pascala Wehrleina i Nicka Cassidy'ego. Dzięki czwartemu z rzędu podium Oliver Rowland (Nissan) obejmuje prowadzenie w mistrzostwach świata z 73 punktami. Jaguar (111 punktów) pozostaje na szczycie klasyfikacji zespołowej, wyprzedzając Porsche (108 punktów).
  • Dwóch pozostałych Francuzów również przeżyło całkowicie szalony wyścig E-Prix w Misano: Norman Nato (Andretti), któremu udało się wspiąć z powrotem do czołowej piątki, ostatecznie zajął 5. miejsce, a Sacha Fenestraz (Nissan) nie był w stanie dotrzymać mu kroku tempem swojego kolegi z drużyny i nie zdobył punktów, zajmując 9. miejsce.