Anton de Pasquale otwiera swój sklep w Darwinie

Anton de Pasquale (Erebus Motorsport – Holden) odniósł swój pierwszy sukces w wyścigach supersamochodów, dominując w wyścigu otwierającym zawody Darwin.

opublikowany 15/08/2020 à 09:32

Pierre Tassel

Po dwóch podium w 2019 r. Anton de Pasquale w końcu zdobył swój pierwszy tor zwycięstwa w supersamochodach. Kierowca Holden Commodore nr 99 należącego do Erebus Motorsport zdominował pierwszy wyścig weekendu w Darwin (Terytorium Północne) w Australii.

Pochodzący ze stanu Wiktoria do osiągnięcia swoich celów zastosował strategię polegającą na zastosowaniu dwóch kompletów miękkich opon, już w pierwszej części wyścigu wracając do peletonu, w którym widział Jamie Whincup (czerwony Byk Holden Racing – Holden) mają przewagę czasową nad pole position Scottem McLaughlinem (DJR Team Penske – Ford).

O ile Mark Winterbottom (Charlie Schwerkolt Racing – Holden) był przez jakiś czas na czele, to doszło do neutralizacji samochodu bezpieczeństwa po incydencie z udziałem Jacka Le Brocqa (Tickford Racing – Ford) i Ricka Kelly’ego (Kelly Racing – Ford), ten ostatni wówczas nawiązałem kontakt z Jake’em Kosteckim (Matt Stone Racing – Holden).

To wystarczyło, aby rozpocząć pit stopy, podczas których de Pasquale na miękkich oponach zwyciężył, wyprzedzając Whincupa i Jamesa Courtneya (zespół Sydney – Holden), przy czym Whincup wybrał twarde opony w przeciwieństwie do de Pasquale i Courtney.

Ten ostatni szybko zdołał wykorzystać przewagę na drugie miejsce, przed kolejną neutralizacją na wyjazd Macauleya Jonesa (Brad Jones Racing – Holden). Nie ma się czym martwić Pasquale, który kontroluje końcówkę wyścigu i wygrywa przed Courtney i Whincupem, ale ten ostatni zostaje ostatecznie ukarany karą 15 cali za niebezpieczny restart w alei serwisowej przeciwko Pasquale.

Ostatecznie na podium stanął Scott Pye (Charlie Schwerkolt Racing), przed Winterbottomem i Chrisem Pitherem (Team Sydney). Wszyscy faworyci zostali ukarani w tym wydarzeniu, ponieważ oprócz Whincupa, który ostatecznie zajął 17. miejsce, tę samą karę 15 cali otrzymał Scott McLaughlin, tym razem za wykroczenie podczas pierwszego wznowienia.

Lider mistrzostw zajął 20. miejsce. Shane van Gisbergen (Red Bull Holden Racing) został ukarany przejazdem przez przejazd za kontakt z Nickiem Percatem (Brad Jones Racing) na pierwszym okrążeniu i zakończył zawody na 11. miejscu.