Puchar Świata FIA GT – Marciello pokonuje Porsche w wyścigu kwalifikacyjnym

Raffaele Marciello wygrał wyścig kwalifikacyjny do Pucharu Świata FIA GT w Makau i jutro wystartuje z pole position.

opublikowany 16/11/2019 à 07:17

Pierre Tassel

Raffaele Marciello zwyciężył w kwalifikacjach Pucharu Świata Puchar Świata FIA GT w Makau, en devançant les deux Porsche 911 GT3 R – ROWE Racing d’Earl Bamber et Laurens Vanthoor.

Włoch z Mercedes -AMG – GruppeM Racing poradziła sobie ze startem, w którym pierwszą ofiarą był Dries Vanthoor (Audi R8 LMS GT3 – Audi Sport Team WRT), który zetknął się z barierami na zewnątrz Mandarina.

Z powodu kontuzji Audi z tyłu, po lewej stronie, Belg zatrzymał się w zakręcie Lizbony (manewr, który będzie następnie przedmiotem dochodzenia), podczas gdy reszta stawki kontynuowała podróż. Na tym samym pierwszym okrążeniu Chen Weian (Audi R8 LMS GT3 – Audi Sport Team Asia TRST) popełnił błąd, ale w końcu był w stanie wystartować ponownie, zanim uruchomiono samochód bezpieczeństwa.

Mercedes traci pióra

Drugi poważny incydent miał miejsce na starcie, jedno okrążenie po ponownym uruchomieniu, na dziewięć okrążeń przed końcem, kiedy Maro Engel (Mercedes-AMG GT3 – GruppeM Racing) próbował wyprzedzić Kelvina van der Linde (Audi R8 LMS GT3 – Audi Sport Team Rutronik) przed Lizbona.

Niemiec lekko dotyka samochodu RPA i obejmuje barierki, po czym brutalnie zderza się z Edoardo Mortarą (Mercedes-AMG GT3 – Craft-Bamboo Racing), niezamierzoną ofiarą wypadku, który zostanie poddany dochodzeniu przez stewardów. Ze swojej strony Kelvin van der Linde był zmuszony wrócić do boksów.

Na cztery okrążenia przed końcem Raffaele Marciello po raz kolejny prowadzi na prowadzeniu po ponownym uruchomieniu. W momencie wybranym przez zwycięzcę z 2018 r. Augusto Farfusa (BMW M6 GT3 – Team Schnitzer) wyprzedził Christophera Haase’a (Audi R8 LMS GT3 – Audi Sport Team Phoenix) i zajął czwarte miejsce .

Na prowadzeniu Marciello do samego końca stawiał opór dwóm porsche Bamberowi i Vanthoorowi, przy czym ten ostatni regularnie tracił kilka metrów na wyjściu z nawrotu w stosunku do mercedesa lidera, który wygrał i zemścił się na sezonie 2018, w którym został pokonany w wyścig kwalifikacyjny Augusto Farfusa.

Brazylijczyk po starcie z 4. pozycji i wyprzedzeniu pierwszego Audi R12 LMS GT8 Christophera Haase'a, Brazylijczyk zajął 3. miejsce. Alexandre Imperatori (Porsche 911 GT3 R – Absolute Racing) zajął 6. miejsce przed Charlesem Weertsem (Audi R8 LMS GT3 – Audi Sport Team WRT) i Kévinem Estre (Porsche 911 GT3 R – Absolute Racing), którzy po wymianie silnika wystartowali jako ostatni.

Należy pamiętać, że rozpoczęcie imprezy opóźniło się o kilka minut zgodnie z planem, ze względu na problem ze światłami zarządzającymi startem.