Mistrzowie Yamamoto i Makino u kresu szaleństwa

Naoki Yamamoto i Tadasuke Makino wygrali Super GT 2020 dzięki zwycięstwu na torze Fuji w Raybrig Hondzie NSX nr 100 po nieprawdopodobnym finiszu.

opublikowany 29/11/2020 à 09:59

Tulisa

„Nie mam mocy, nie mam mocy!” » To słynne zdanie wypowiedziane w radiu przez Kazuki Nakajima za kierownicą Toyota TS 050 n°5 avant le dernier tour des 24 godziny Le Mans Rok 2016, który wskazywał, że nie ma już władzy, był wyjątkowy. Albo prawie. Ma teraz swój odpowiednik w Super GT. Toyota nadal jest ofiarą.

W niedzielę, podczas finału mistrzostw Japonii na torze Fuji, Toyota GR Supra KeePer TOM z numerem 37, w składzie Ryo Hirakawa i Kenta Yamashita, prowadziła przez ostatnie dziesięć okrążeń, kilka sekund przed Naokim Yamamoto i Tadasuke Makino z numerem 100. Raybrig Hondy NSX. Stawką między nimi było zwycięstwo i tytuł. Honda wróciła, ale nie na tyle szybko, aby mieć nadzieję na zwycięstwo. Na ostatnich trzech okrążeniach różnica ustabilizowała się nawet w okolicach 2,5 sekundy.

Startując z pole position, Ryo Hirakawa zdobył swoją drugą koronę GT 500 po 2017 roku po nieprzerwanym wyścigu, co jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Ale stało się coś nie do pomyślenia. Na początku ostatniej prostej ostatniego okrążenia Toyota znalazła się na luzie i nie mogła przyspieszyć. Brak gazu.

Honda minęła, a Yamamoto i Makino po niesamowitym finiszu zostali zwycięzcami i mistrzami. Toyota przekroczyła linię mety na drugiej pozycji, po czym wylądowała na poboczu.

Z 69 punktami Yamamoto i Makino zdobyli swój pierwszy tytuł z dwoma punktami przewagi nad Hirakawą. Zapamiętają to.

Spektakl rozegrał się niemal na oczach francuskojęzycznych pilotów. Sacha Fenestraz zajął trzecie miejsce w tym ostatnim wyścigu z Yuhi Sekiguchi w Toyocie GR Supra firmy TOM, a Bertrand Baguette zajął czwarte miejsce obok Koudai Tsukakoshi w Hondzie Keihin. W końcowej klasyfikacji mistrzostw kolejność jest odwrotna.

W GT300 Kiyoto Fujinami i drugi w wyścigu Joao Paulo de Oliveira w Nissanie GT3 z numerem 56 zdobyli dziewięć punktów przewagi nad zwycięzcami dnia Hirokim Yoshidą i Kohtą Kawaai w Toyocie Supra.