IndyCar – Scott Dixon zdobywa swój trzeci tytuł na torze Fontana

Finał sezonu IndyCar na torze Fontana był niepewnym wyścigiem, ale Scottowi Dixonowi udało się zapewnić sobie tytuł, pozwalając Willowi Powerowi odnieść trzecie zwycięstwo w roku.

opublikowany 20/10/2013 à 08:04

Scott Dixon (Chip Ganassi Racing) przetrwał chaos panujący na torze MAVTV 500 na torze Auto Club Speedway w Fontana, gdzie tylko pięciu najlepszych kierowców dojechało na okrążeniu zwycięzcy. Zapewniając sobie piąte miejsce przed rywalem Helio Castronevesa (Team Penske) Nowozelandczyk zdobył swój trzeci tytuł mistrzowski po zdobytych w 2003 i 2008 roku. Brazylijczyk mógł ogłosić zwycięstwo, ale zatrzymanie się jego zespołu dokonane w czasie, gdy pit lane było zamknięte i uszkodzone przednie skrzydło, położyło kres nadziejom kierowcy #12 DW3, który zajął szóste miejsce.

Will Power (Team Penske) uniknął pułapek, dominując przez prawie połowę wyścigu, w którym startował z pole position. Kierowca numer 12 pokonał Eda Carpentera (Ed Carpenter Racing), który swoje pierwsze w sezonie podium zdobył na owalu, na którym zwyciężył w zeszłym roku. Tony Kanaan stanął na podium w swoim ostatnim wyścigu z KV Racing Technology, a James Hinchcliffe (Andretti Autosport) zajął czwarte miejsce.

MAVTV 500 charakteryzował się licznymi porzuceniami, większość z nich z powodu problemów z przegrzaniem. Do mety dojechało zaledwie dziewięciu kierowców z 25 ustawionych na starcie. Jeśli wypadki przeszkodziły w wydarzeniu, Justin Wilson (Dale Coyne Racing) przeżył najpoważniejszy szok weekendu. Brytyjczyk obrócił się w drugim zakręcie, po czym został uderzony przez Tristana Vautiera (Schmidt Motorsports). Kierowca samochodu nr 19 został zabrany do szpitala na egzaminy. Chcąc uniknąć kłopotów z samochodem, Josef Newgarden (Sarah Fisher Hartman Racing) złapał trąbę jednomiejscowy Oriol Servia (Panther Racing). James Jakes (RLL Racing) również został uwięziony podczas jazdy po gruzach.

Po stronie francuskiej nikt nie dojechał do mety. Sebastiana Bourdais (Dragon Racing) wycofał się z wyścigu z powodu kontaktu i ostatecznie został sklasyfikowany na 12. miejscu z przewagą Simona Pagenauda (Schmidt Motorsports), który rzucił ręcznik w związku z problemem mechanicznym. Tristan Vautier jest 21. Filmowe podsumowanie finału dostępne jest na stronie link.

Poznaj relację z finałuIndyCar w Fontanie w numerze 1932 AUTOhebdo, dostępnym od wtorku w wersji cyfrowej na wszystkich platformach, a od środy w kioskach.