6 Hours of Spa – 3. PR: Toyoty dominują w ostatniej sesji przed kwalifikacjami

Toyota zdobyła podwójną bramkę podczas trzeciej i ostatniej sesji treningowej podczas 6-godzinnego wyścigu na torze Spa-Francorchamps.

opublikowany 06/05/2022 à 15:03

Walenty GLO

Zawody Toyot Gazoo Racing nr 7 i 8 zdominowały ostatnią sesję treningową (Zdjęcie: Joao Filipe / DPPI)

Po dwóch sesjach treningowych, podczas których Glickenhaus okazał się najbardziej przekonującym Hypercarem, trzecia i ostatnia sesja testowa weekendu wypadła znacznie gorzej dla amerykańskiego zespołu. Pipo Derani wypadł z wyścigu już po dziewięciu minutach, w 14. zakręcie. 007 LMH nr 708 pozostał na żwirze, a sesja została przerwana przez Full Course Yellow. W końcu uruchomiono go ponownie na 41 minut przed końcem, gdy amerykański Hypercar wrócił do pudełka.

Les deux Toyota effectuaient les deux meilleurs temps de ces 60 minutes. La n°7 de Mike'a Conwaya, Kamui Kobayashi i Jose Marii López podpisał czas odniesienia 2:03.225 przed numerem 8 Sébastien Buemi, Brendon Hartley i Ryo Hirakawa – 0.202 sekundy. Prema nr 9 Roberta Kubicy, Louisa Delétraza i Lorenzo Colombo ustanowiła trzeci czas w klasyfikacji generalnej i pierwszy w kategorii LM P2 z czasem 2:04.254. Alpine (André Negrao, Mikołaj Lapierre, Matthieu Vaxiviere) zajął miejsce tuż za podium z czasem 2:04.790. Wracający na tor po wyjściu z wyścigu Glickenhaus zajął 15. miejsce ze stratą 2.300 sekund do najlepszego czasu. WRT nr 31 (Sean Gelael, Robin Frijns, René Rast) i United Autosports USA nr 22 (Philip Hanson, Filipe Albuquerque, William Owen) stanęli na podium LM P2.

Porsche w drodze

Sesje następują po sobie i są podobne w LMGTE. Numer 92 Michaela Christensena i Kevina Estre po raz kolejny ustanowił punkt odniesienia w zawodach Pro, pokonując okrążenie z czasem 2:13.102, przed numerem 91 Gianmarii Bruni i Richarda Lietza. Trzecie miejsce zajął AF Corse nr 51 Alessandro Pier Guidi i Jamesa Calado.

W Am niemiecki producent po raz kolejny zdobył dublet w tej klasie, ponieważ zawodnik nr 46 Team Project 1 (Matteo Cairoli, Mikkel Pedersen, Nicolas Leutwiler) ustanowił najlepszy czas 2:15.351 przed zawodami Dempseu – Proton Competition n) 77 (Christian Ried, Sebastian Priaulx, Harry Tincknell).

Zbiórka o 18:20, aby rozpocząć kwalifikacje do 6-godzinnego wyścigu na torze Spa-Francorchamps.