Liczby z 84. edycji

84. edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans po raz kolejny zapewniła wyjątkowo konkurencyjny wyścig we wszystkich kategoriach.

opublikowany 21/06/2016 à 15:42

LeMans.org opublikowała listę kluczowych postaci w 84. wydaniu 24 godziny Le Mans wygrał Porsche qui améliore son record dans la Sarthe avec un 12e succès acquis par la 919 Hybrid de Romain Dumas, Neel Jani et Marc Lieb.

Si Toyota a perdu la première place à 3 minut od finiszu japoński producent zdominował większą część tej edycji 277 okrążeń spędzonych na prowadzeniu (na 384 kręcone przez zwycięskie Porsche). Hybryda TS050 Nakajimy nr 5Bum-Davidson prowadzący do mety był na pierwszym miejscu przez 104 pętle contre 173 za siostrzany samochód Sarrazina-Conway-Kobayashiego. Zwycięski samochód zakryty 51 wieże na myśli. Razem, 5 samochodów prowadził tę edycję.

Zwycięskie Porsche nr 2 ukończone 5232,9 km contre 5192 km dla Toyoty nr 6, która zajęła drugie miejsce. Prawdziwy start wyścigu nastąpił po godzinie jazdy samochodem bezpieczeństwa ze względu na deszcz. Loic Duval ustalił maksymalną prędkość na 343,4 km / h. za kierownicą Audi R18 nr 8, które stanęło na podium.

Kamui Kobayashi ustanowił najszybsze okrążenie w wyścigu z czasem: 3'21''445, prawie Sekund 4 najlepszego ubiegłorocznego wyniku André Lotterera, który za kierownicą Audi R3 uzyskał czas 17'445''18. Przyczyną spadku prędkości jest zmiana przepisów powodująca drastyczne zużycie paliwa.

Najmniej czasu w boksach spędziło Porsche 911 RSR z numerem 88 Abu Dhabi Proton Racing z łącznym czasem 27'43. Samochód Al Qubaisi-Heinemeier Hansson-Long, który od dawna mógł pochwalić się zwycięstwem w GTE Am, ostatecznie zajął trzecie miejsce w swojej kategorii.

Zapoznaj się z analizą 24-godzinnego wyścigu Le Mans przeprowadzoną przez naszych specjalnych korespondentów w numerze 2068 AUTOtygodniowo, dostępny już w wersji cyfrowej na wszystkich platformach, a od środy w kioskach.