Baku – Jüri Vips zdobywa pole position, Pourchaire dopiero 12

Jüri Vips (Hitech) zdobył pole position w wyścigu głównym spotkania w Baku w najbliższy piątek w Formule 2. Théo Pourchaire zajął 12. miejsce.

opublikowany 10/06/2022 à 15:15

Jeremy’ego Satisa

Jüri Vips z pole position na mityngu w Baku. © Formuła Motorsport Limited

Pomiędzy Baku i Jüri Vipsem jest to zdecydowanie wspaniała historia miłosna. W ubiegłym roku Estończykowi nie udało się zdobyć pole position, którego brakowało mu wąsem, ale nie przeszkodziło mu to w zwycięstwie w dwóch z trzech wyścigów weekendu. Najszybszy na treningach dowolnych w piątkowy poranek, Vips potwierdził to w kwalifikacjach, zdobywając pole position w wyścigu głównym w niedzielny poranek. Protegowany czerwony Byk wystartuje przed swoim byłym kolegą z drużyny Liamem Lawsonem (Carlin) i Norwegiem Dennisem Haugerem, wobec którego toczy się śledztwo w sprawie „niebezpiecznego uwolnienia”.

Lider mistrzostw Felipe Drugovich (MP Motorsport) wykonał większość pracy, kwalifikując się w pierwszej piątce dzięki niezwykłemu czasowi 5:1 54. Należy pamiętać, że sesja została przerwana sześć minut przed czasem przez wywieszenie czerwonej flagi przez Ayumu Iwasę, który pod koniec pierwszego przejazdu znajdował się wówczas… na szczycie grafiku. Podczas gdy wszyscy właśnie założyli drugi komplet opon, mistrz Francji F000 4 popełnił błąd. Japończyk rzeczywiście przybył ze zbyt dużą prędkością w trzecim zakręcie i uderzył w zewnętrzną ścianę, przyspieszając koniec swojej sesji.

Ponowne uruchomienie było zatem dla wszystkich nieco skomplikowane, a sesja kwalifikacyjna zamieniła się w wyścig z czasem. W rzeczywistości maszyniści przejechali dwa okrążenia tym samym pociągiem, bez najmniejszego okrążenia chłodzącego pomiędzy nimi. W tej małej grze zwyciężył Vips, ale z drugiej strony wielkie rozczarowanie Theo Pourchaire (ART Grand Prix), pokonany przez swojego kolegę z drużyny Frederika Vesti (ART Grand Prix) i który zajął 12. miejsce, tym samym tracąc pole position na odwrotnej pozycji do wyścigu sprinterskiego w sobotni poranek (11:30). W najbliższą sobotę od punktu rozpocznie się Brytyjczyk Jake Hughes (VAR).