Indy 500: Dixon na pole position, Power przetrwał

opublikowany 23/05/2021 à 21:54

Tomasz Goubin

Scott Dixon wywalczył pole position w 105. edycji wyścigu Indianapolis 500, osiągając średnią z czterech okrążeń wynoszącą 371,758 km/h.

Nowozelandczyk jako ostatni zaczął startować, będąc już najszybszym w sobotę, i zdobywając czwarte pole w swojej karierze w Indy 4 po latach 500, 2008 i 2015.

Dixon pokonał Coltona Hertę (Andretti), który w wieku 21 lat mógł twierdzić, że został najmłodszym zawodnikiem pole position w historii wielkiego amerykańskiego klasyka.

Pierwszy rząd uzupełni kolejny młody mężczyzna, Rinus Veekay (20 lat), zwycięzca zeszłotygodniowego Indy GP. Holender z Ed Carpenter Racing pokonał swojego szefa Eda Carpentera, który wystartuje z 4. pozycji, obok dwóch kolegów z drużyny: Dixona, Tony’ego Kanaana i Alexa Palou.

Trzeci rząd utworzy Ryan Hunter-Reay (Andretti), Helio Castronevesa (Meyer Shank) i Marcus Ericsson (Chip Ganassi).

Po drugiej stronie siatki Team Penske może odetchnąć spokojnie. Will Power, zawodnik z 62 tyczkami, zajął miejsce w ostatnim rzędzie, ustanawiając drugi czas spośród pięciu kierowców biorących udział w strzelaninie w ostatnim rzędzie. Australijczyk przeżył jednak strach, gdy jedno z jego kół uderzyło w ścianę podczas czwartego i ostatniego okrążenia.

Będzie tam także Simona De Silvestro. Szwajcar z Paretta Autosport, ekipy korzystającej ze wsparcia technicznego Team Penske, zajął ostatnie, 33. miejsce.

Najszybszy podczas strzelaniny w ostatnim rzędzie, Sage Karam (Dreyer i Reinbold) wystartuje z 31. pozycji, podczas gdy kolega z drużyny Sébastiena BourdaisCharliemu Kimballowi (AJ Foyt Racing) nie udało się zakwalifikować, podobnie jak debiutantowi Top Gun Racing RC Enersonowi.