Dakar 2023 – Etap 3: śmiałość Chicherita nagrodzona, Sainz odkręca

Pewnego dnia po porzuceniu marzeń o ostatecznym zwycięstwie Guerlain Chicherit wygrał swój pierwszy od 10 lat etap w Dakarze. Ogólnie rzecz biorąc, Nasser Al-Attiyah jest sam na czele.

opublikowany 03/01/2023 à 13:02

Medhiego Casauranga

Guerlain Chicherit wygrał trzeci etap skrócony z powodu deszczu. ©DPPI/F. Le Floc'h

Reakcja dumy nie trwała długo. Guerlain Chicherit i Alex Winocq (GCK), którzy stracili prowadzenie w wyścigu Dakar 3 na 38 minuty i 2023 minut po pięciu przebiciach opon, zdołali ponownie zmobilizować się we wtorek, 3 stycznia, na torze pomiędzy Al Ula i Ha'il (Arabia Saudyjska). .

Zwycięska załoga Rajd samochodowy du Maroc 2022, który startował z głębi rankingu (41. miejsce), atakował za kierownicą 4×4 Hunter T1+ od pierwszego do 377. kilometra, zamiast zapowiadanych 442 km. To tutaj kierownictwo wyścigu zdecydowało się wstrzymać pobieranie opłat ze względu na ulewne deszcze, uniemożliwiając w razie potrzeby przylot helikoptera ratunkowego.

Dla Guerlaina Chicherita sukces etapowy w Dakarze oznacza koniec 10 lat oczekiwania! W 2013 roku wygrał konkurs specjalny w Ameryce Południowej na buggy SMG z napędem na dwa koła.

Wielkim przegranym tego skróconego etapu jest Carlos Sainz (Audi’a). Lider wyścigu dzień wcześniej Hiszpan został spowolniony przez problemy z tylną osią, która wymagała prawie godzinnej naprawy na poboczu toru. Trzykrotny zwycięzca Dakaru oddaje kontrolę swojemu najlepszemu wrogowi, Nasserowi Al-Attiyahowi (Toyota).

Pomimo równie znacznej straty czasu (20 minut) obrońca tytułu i czterokrotny zwycięzca Dakaru ucieka na czele Dakaru 2023 z przewagą 13 stóp nad Yazeedem Al-Rajhi (Toyota) i 20 minut 45 cali. nad Stéphane’em Peterhanselem (Audi). Ten ostatni, borykający się z bólami głowy związanymi z za małym hełmem poprzedniego dnia, jest kolejnym wielkim beneficjentem tego dnia.

Warto zwrócić uwagę na doskonały występ Francuza Simona Vitse i Frédérica Lefebvre'a. Na pokładzie buggy MD Rally niezależna załoga znajduje się u stóp podium w klasyfikacji generalnej, w samym środku fabrycznych struktur lub znacznie mocniej.