Gustavo Menezes: „Wspaniałe uczucie prowadzić 24-godzinny wyścig Le Mans” z Peugeotem

Tylko przez godzinę Peugeot nr 94 prowadził w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, korzystając z samochodu bezpieczeństwa. Mówi Gustavo Menezes, który wówczas jeździł 9X8.

opublikowany 10/06/2023 à 22:15

Doriana Grangiera

0 Zobacz komentarze)

Gustavo Menezes: „Wspaniałe uczucie prowadzić 24-godzinny wyścig Le Mans” z Peugeotem

© Julien Delfosse / DPPI

Nikt nie spodziewał się, że znajdą się w takiej sytuacji, a mimo to Peugeot przeprowadził 24 godziny Le Mans w ciągu jednej godziny. Francuska drużyna prowadziła zawody w Sarthe, gdy tor zalała powódź. Peugeot z numerem 94, prowadzony przez Gustavo Menezesa, który lepiej czuł się w deszczu, wysunął się na przód na kilka chwil przed wypuszczeniem samochodu bezpieczeństwa. Amerykanin, zaskoczony swoją pozycją, wspomina tę małą, nieoczekiwaną chwilę chwały.

„To było wspaniałe uczucie prowadzić 24-godzinny wyścig Le Mans, wyjaśnia kierowca nr 94. Oczywiście to tylko mały krok w maratonie, ale i tak bardzo miło jest, aby Peugeot w tej edycji Stulecia, u siebie, znalazł się w centrum uwagi. To bardzo dobry początek, nie spodziewaliśmy się, że zajmiemy taką pozycję. »

Dzięki hybrydowemu napędowi na cztery koła Peugeot 9X8 mógł wykorzystać tę zaletę, aby dobrze spisywać się w ulewnym deszczu. „ Oczywiście warunki były niezwykle trudne. To bardziej przypominało przeżycie, przyznaje Gustavo Menezes. Samochód spisał się całkiem nieźle na gładkich oponach na mokrym torze. Dobrze zarządzałem ruchem, miałem też trochę szczęścia do spóźnialskich. Kiedy zrobiło się mokro, poczułem się komfortowo i udało mi się wyprzedzić innych. »

„Po wypuszczeniu samochodu bezpieczeństwa zaczęło mocno padać. Padało tak, że nie mogłem nawet skręcić, nawet przy prędkości 40 km/h., dodaje. Założyliśmy opony deszczowe i byłem trochę zaskoczony, gdy zobaczyłem, że Ferrari pozostał na gładkich oponach. Powiedziałam sobie, że jeśli będzie padać jeszcze bardziej, to nie chcę być na ich miejscu. Kilka okrążeń później nie mogliśmy już nawet zobaczyć trajektorii pomiędzy szykanami Mulsanne. »

Peugeot zaskoczony długością samochodu bezpieczeństwa

Peugeot szybko jednak stracił kontrolę nad wyścigiem. Francuski zespół i jego amerykański kierowca woleli pozostać na mokrych oponach na wysychającym torze. Zaskoczony długością neutralizacji rasy Menezesowi nie udało się dokonać strategicznego wyboru.

„To była dobra decyzja, aby zneutralizować wyścig w tym momencie, nawet jeśli samochód bezpieczeństwa pozostał trochę za długo, jak mi się podoba, ponieważ zniszczyło to strategie– zwierzył się Amerykanin. W przypadku tej nowej procedury [samochodu bezpieczeństwa] byliśmy trochę zbyt konserwatywni i jest to częściowo moja wina. Do wyścigu pozostało 20 godzin, więc założenie slicków na jeszcze mokrym torze nie było oczywistą decyzją, wiedząc, że jeszcze wiele się wydarzy. Gdybym mógł cofnąć czas, oczywiście założyłbym opony typu slick. Ale cieszę się, że samochód jest nadal w jednym kawałku i dobrze się prowadzi. » 

O godzinie 22:94 Peugeot nr 3 zajmował w sumie XNUMX. miejsce, za dwoma Ferrari.

CZYTAJ TAKŻE > Jak śledzić 24-godzinny wyścig Le Mans 2023?

Doriana Grangiera

Młody dziennikarz tęskniący za sportem motorowym z przeszłości. Wychowany na wyczynach Sébastiena Loeba i Fernando Alonso.

0 Zobacz komentarze)

Kontynuuj czytanie na te tematy:

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz