Zofia Floersch

1. Kim jest Sophia Floersch?

Sophia Floersch to niemiecka kierowca wyścigowy urodzona 1 grudnia 2000 roku w Grünwaldzie w Niemczech. Udało jej się wyrobić sobie markę w świecie sportów motorowych, w szczególności dzięki udziałowi w kilku sezonach Formuły 3 i wyścigach Endurance w ostatnich latach, środowisku często uważanym za trudne dla młodych kobiet.

Sophia Floersch, członkiniAlpine Akademia i ambasadorka programu Rac(H)er.

Sophia Floersch jest członkiemAlpine Akademia i ambasadorka programu Rac(H)er / © Alpine

2. Młodsza kariera Sophii Floersch

Sophia Floersch rozpoczęła karierę w kartingu w 2005 roku. Podróżowała po Europie do 2014 roku, gdzie miała okazję zostać pierwszą kobietą, ale także najmłodszym kierowcą w trzech seriach, w których brała udział (Mistrzostwa SAKC 2008, Mistrzostwa Niemiec ADAC 2009 i Mistrzostwa Europy 2010 Championship Easykart) przed opuszczeniem świata kartingu.

Zanim zdecydowała się na start w pojazdach jednomiejscowych, Sophia Floersch próbowała szczęścia w Mistrzostwach Juniorów Ginetta w 2015 r., ścigając się przez pół sezonu. To wystarczy, aby w ostatecznym rankingu znaleźć się tuż poza pierwszą dziesiątką z czterema miejscami na podium, w tym dwoma zwycięstwami na mityngu Thruxton Circuit.

Zadebiutowała w Formule 4 w 2016 roku w F4 Germany wraz z zespołem Motopark i szybko zwróciła na siebie uwagę swoim młodym wiekiem i obiecującym talentem. Następnie w 3 roku Sophia Floersch awansowała do Formuły 2018.

Aby potwierdzić ten wzrost, Sophia Flörsch zdołała awansować między pierwszym a drugim rokiem w F4 Germany, odkąd w 19 r. awansowała z 2016. miejsca na 13. w 2017 r., notując liczne miejsca na punktach, a nawet dwa razy na podium.

Aby wystartować w Mistrzostwach Europy Formuły 3 FIA, Sophia Floersch musiała poczekać, opuszczając pierwsze trzy rundy. Jego kampania w Mistrzostwach Europy FIA Formuły 3 w Europie nie zakończyła się sukcesem, gdyż na koniec roku zajął tylko jeden punkt i zajął 10. miejsce na torze Red Bull Ring.

Sophia Flörsch trafiła na pierwsze strony gazet w listopadzie 2018 r., kiedy brała udział w strasznym wypadku podczas Grand Prix Makau Formuły 3. Jej samochód z dużą prędkością wypadł z toru i przeleciał przez barierki zabezpieczające, po czym uderzył w budynek. Na szczęście, choć odniosła obrażenia, wyszła ze złamaniami kręgów, które nie zagrażały jej życiu.

Pomimo tego wypadku Flörsch wykazał się imponującą odpornością, wracając do zawodów po okresie rekonwalescencji. Dla wielu fanów sportów motorowych na całym świecie stała się symbolem odwagi i determinacji. Od tego czasu nieprzerwanie bierze udział w wyścigach Formuły 3 i innych międzynarodowych imprezach motoryzacyjnych.

Po sezonie w Formule 3 Europe Sophia Floersch zdecydowała się przejść do europejskiej formuły regionalnej, nadal pracując w Van Amersfoort Racing. W 25 wyścigach w roku Sophia Flörsch 24 razy zdobywała punkty i zakończyła sezon na 7. miejscu w mistrzostwach ze 149 punktami, co czyni ją najlepszą kobietą. Obiecująca kampania, która pozwala mu nie powtarzać klasy i spróbować szczęścia w Formule 3 FIA.

31 Floersch Sophia (ger), Campos Racing, Dallara F3 2019, akcja podczas 5. rundy Mistrzostw FIA Formuły 2020 3 w dniach 7-9 sierpnia 2020 na torze Silverstone w Silverstone, Wielka Brytania - Fot. Xavi Bonilla / DPPI

Sophia Floersch w barwach Campos Racing w sezonie 2020 w Formule 3 FIA / © DPPI

Jednak to doświadczenie jest bardzo trudne, ponieważ jest jedyną kobietą w stawce. Pod barwami Campos Racing Niemiec często plasował się na ostatnim miejscu i przez cały sezon 2020 nie zdobywał punktów.

W tym samym czasie Sophia Floersch testuje wytrzymałość wytrzymałościową, biorąc udział w legendarnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans 2020 z zespołem Richard Mille Racing w LMP2. Wciąż w tym samym zespole Niemiec sprawdza się także w European Le Mans Series.

FLOERSCH Sophia (ger), Algarve Pro Racing, Oreca 07 – Gibson, portret podczas dnia testowego 2022-godzinnego wyścigu Le Mans 24, 3. rundy Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA 2022, na torze Circuit de la Sarthe, 5 czerwca, 2022 w Le Mans, Francja – fot. Thomas Fenetre / DPPI

Sophia Floersch w ostatnich latach zainteresowała się sportem wytrzymałościowym / © DPPI

W następnym roku zdecydowała się zawiesić karierę w jednomiejscowym samochodzie, aby poświęcić się wyścigom wytrzymałościowym z udziałem w całym sezonie WEC, wciąż pod barwami zespołu Richard Mille Racing Team. W European Le Mans Series pracuje jako freelancer w Algarve Pro Racing w Portimão (Portugalia). Przeszła także do historii w European Le Mans Series, stając się pierwszą kobietą w tej kategorii, która stanęła na podium.

Udało jej się nawet podwoić prowadzenie podczas pierwszej rundy sezonu 2022 na torze Paul-Ricard, gdzie zajęła 2. miejsce na podium obok Benta Viscaala, wciąż w Algarve Pro Racing. Drugie podium w European Le Mans Series.

Po dwóch sezonach poświęconych wyścigom długodystansowym w WEC i European Le Mans Series, a także DTM, Sophia Floersch powraca do jednomiejscowych samochodów. Wracając do Formuły 3, tym razem nosi barwy PHM Racing by Charouz.

W związku z powrotem do Formuły 3 jest jednym z kierowców-członków stowarzyszeniaAlpine Akademia. Na torze nie wszystko jest różowe, ale Sophii Floersch udaje się zaliczyć kilka dobrych występów, takich jak 7. miejsce w wyścigu głównym na torze Spa-Francorchamps.

FIA_Formula_3_Rd_8_Węgry_-_Sophia_Floersch

Sophia Floersch wróciła do Formuły 3 w 2023 roku dzięki wsparciuAlpine / © Alpine

3. Opinia AUTOhebdo na temat Sophii Floersch

Sophia Floersch, wraz z Lilou Wadoux i Doriane Pin, ucieleśnia nowe pokolenie pilotek urodzonych w XXI wieku. W przeciwieństwie do swoich kolegów Sophia uznała wyścigi samochodami jednomiejscowymi za swój priorytet i ma nadzieję wspiąć się po drabinie, która wciąż oddziela ją od Formuły 1. Członek ZarząduAlpine Academy od 2023 roku i ambasadorka programu Rac(H)er, czuwa także nad powrotem strzałki A w Hypercar.

FLOERSCH Sophia (ger), Algarve Pro Racing, Oreca 07 – Gibson, portret podczas wolnych treningów i sesji kwalifikacyjnych 2022-godzinnego wyścigu Le Mans 24, 3. rundy Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA 2022, na torze Circuit de la Sarthe, od 8–12 czerwca 2022 r. w Le Mans, Francja – fot. Thomas Fenetre / DPPI

Sophia Floersch próbuje się utwierdzić i narzucić w historycznie męskim wszechświecie / © DPPI

Rozmawiają o nim

Zofia Floersch
Zofia Floersch
Pays Flaga_Niemiec
Stabilny Alpine
wiek 01 (2000 lat)

powiązane badania

Esteban Ocon
Esteban Ocon
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Alpine
Pierre Gasly
Pierre Gasly
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Alpine

Kierowcy swojego pokolenia

Charles Leclerc
Charles Leclerc
Pays mc.png
Stabilny Ferrari
Lilou Wadoux
Lilou Wadoux
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Ferrari
Mick Schumacher
Mick Schumacher
Pays Flaga_Niemiec
Stabilny Alpine
Yuki tsunoda
Yuki tsunoda
Pays jp.png
Stabilny Alfa Tauryń

Listy utworów