Charles Leclerc

1. Kim jest Charles Leclerc?

Charles Leclerc pochodzi z Monako i urodził się 16 października 1997 w Monako. Obecnie jest kierowcą wyścigowym Formuły 1 i gra w Scuderia Ferrari.

Portret Charlesa Leclerca

©Antonin Vincent / DPPI

2. Juniorska kariera Charlesa Leclerca

Po ewolucji w kartingu i kilkuletniej walce ze swoim byłym rywalem Maxem Verstappenem, Charles Leclerc zadebiutował w formułach promocyjnych, w których dzięki bardzo dobrym wynikom utrzymał się zaledwie cztery lata. Po obiecującym starcie i honorowym tytule wicemistrza starej Formuły Renault 2.0 Alpy, protegowany Nicolasa Todta zajął 4. miejsce w Formule 3 Europe i został najlepszym debiutantem sezonu, wyprzedzając George'a Russella.

Karting Charlesa Leclerca Maxa Verstappena

Podium wyścigu o mistrzostwo świata w kartingu we Francji. Zwycięzca Maxa Verstappena i Charles Leclerc po lewej stronie, 2. miejsce © Jacky Foulatier / DPPI

W następnym roku Charles Leclerc zdobył tytuł mistrza serii GP3 dzięki ART Grand Prix, zdobywając w szczególności pole position cztery razy z dziewięciu spotkań przewidzianych w programie. Wreszcie w 2017 roku został pierwszym zwycięzcą Formuły 2, na koniec zapierającego dech w piersiach sezonu zakończonego ośmioma polami na dziesięć możliwych, z czterema najszybszymi okrążeniami w wyścigu i przede wszystkim 72 punktami przewagi nad Artemem Markełowem, wieczorem ostatniego spotkania w Abu Zabi. Demonstracja siły, która czyni go pierwszym debiutantem zwycięzcą GP2/F2 od zwycięstwa Nico Hülkenberga w 2009 roku. Przyszłość rysuje się w jasnych barwach dla Charlesa Leclerca. Kierowca Ferrari w zespole juniorów, Scuderia, zdecydował się wprowadzić go do Formuły 1 od następnego sezonu 2018.

Mistrz Charlesa Leclerca 2 F2017

Charles Leclerc, mistrz Formuły 2 w 2017 r. © Sebastiaan Rozendaal / DPPI

 

3. Podróż Charlesa Leclerca po Grand Prix (F1).

Katapultowany w 2018 roku w czcigodnym zespole Saubera były sportowy chrześniak Francuza Julesa Bianchiego szybko zyskał sławę i uzyskał honorowe wyniki w wyścigu. Podczas swojego czwartego Grand Prix wykorzystał liczne incydenty wyścigowe i zdobył niezapomniane 6. miejsce podczas Grand Prix Baku. Z tyłu trzy razy z rzędu zdobywał punkty: w Kanadzie, we Francji, a następnie w Austrii.

Charles Leclerc Sauber 2018

Charles Leclerc, kierowca Saubera © Francois Flamand / DPPI

Od września ogłoszono, że Charles Leclerc w swoim nowym kostiumie kierowcy Ferrari na następny rok zastępuje Kim Räikkönena, aby wspierać Sebastiana Vettela. Niemiecki kolega z drużyny, któremu szybko dał się we znaki. Autor pole position w Bahrajnie, dwa tygodnie po rozpoczęciu sezonu w Australii, Charles Leclerc jest bardzo blisko swojego pierwszego zwycięstwa jako kierowca Ferrari, ale nieoczekiwana utrata mocy pod koniec wyścigu, prowadząc Grand Prix , uniemożliwiło mu zapisanie pierwszego sukcesu w F1.

Charles Leclerc imponuje. Szczególnie w drugiej połowie sezonu, kiedy wydaje się, że Ferrari znów nabrało sił. Wracając z letniej przerwy, Charles Leclerc zdobywał pole position za pole position, aż do tego stopnia, że ​​wygrał siedem razy z rzędu! Osiąga dwa. Najpierw w Belgii, składając jednocześnie na podium przejmujący hołd swojemu przyjacielowi Anthoine’owi Hubertowi, który dzień wcześniej zginął w wypadku podczas głównego wyścigu Formuły 2, następnie tydzień później podczas Grand Prix Włoch na Monzy , przed tłumem fanów, którzy zdecydowanie go chwalili.

Zwycięzca Charlesa Leclerca na Monzie 2019

Zwycięstwo Charlesa Leclerca na Monzy w 2019 r. przed tifozą © DPPI

Zwycięstwo na Monzy w butach kierowcy Ferrari jest zawsze wyjątkowym momentem. Był bardzo blisko zwycięstwa w Austrii, ale ostatecznie przegrał kosztem Maxa Verstappena, który wrócił nie wiadomo skąd z wystrojonym Red Bullem na świeżych oponach. To samo w Singapurze, gdzie myślał, że może wygrać z pole position. Jednak Sebastianowi Vettelowi udało się dokończyć decydujące podcięcie i z kolei zwyciężyć.

Po dobrym 4. miejscu w mistrzostwach Charles Leclerc padł w 2020 roku ofiarą trudności Ferrari w walce w czołówce. Ale zostaje pełnoprawnym przywódcą Scuderii. W mistrzostwach zajął 8. miejsce, ale wyprzedził Sebastiana Vettela, zdobywając trzy razy więcej punktów niż Niemiec. Z drugiej strony Charles Leclerc nie wywalczył w tym roku żadnego pole position ani zwycięstwa, a 2. miejsce w Austrii było najlepszym wynikiem roku w pierwszej rundzie.

Skojarzony z Carlosem Sainzem w 2021 roku Monako pozwoli Ferrari zająć niezłe trzecie miejsce po ciężkiej walce z McLarenem. Szczególnie zaznaczył ten sezon udanym pole position na ulicach Monako, ale zostało to zniweczone przez wypadek podczas jego drugiego przejazdu w Q3. Następnego dnia na starcie Grand Prix Charles Leclerc nie mógł uhonorować swojego pole position z powodu awarii wału napędowego, który dzień wcześniej uległ wypadkowi.

Pole position Charlesa Leclerca Monako 2021

Charles Leclerc w Monako 2021 © Florent Gooden / DPPI

Charles Leclerc doskonale radzi sobie na ulicach Baku, zdobywając nowe pole position. Jednak brak energii w silniku Ferrari na długiej prostej startowej nie pozwolił mu zająć miejsca lepszego niż czwarte. Udało mu się jeszcze stanąć na podium na Silverstone. Monako był nawet bliski zwycięstwa, ale Lewis Hamilton na ostatnich piętnastu okrążeniach wrócił jak kula, pozbawiając go pierwszego zwycięstwa od 4 roku.

W mistrzostwach świata Formuły 7 zajął 1. miejsce, za swoim kolegą z drużyny Carlosem Sainzem, którego pokonał w kwalifikacjach i wyścigu zaledwie o 5,5 punktu. Najważniejsze jest gdzie indziej: wraz ze swoim hiszpańskim towarzyszem Charlesem Leclercem skierowali Scuderię Ferrari z powrotem na właściwą drogę przed bardzo ważnym przejściem do nowej ery technicznej roku 2022, podczas którego Monako ma nadzieję otworzyć swoją listę nagród w Formule 1 .

4. Opinia Charlesa Leclerca w AutoHebdo

Wraz z Maxem Verstappenem, Lando Norrisem i Georgem Russellem Charles Leclerc jest jednym z największych talentów nowego pokolenia. Jego błyskawiczny wzrost w piramidzie jednomiejscowej, a także ekspresowa adaptacja do F1 czynią go poważnym kandydatem do przyszłych tytułów mistrza świata. Pod warunkiem oczywiście, że dokona właściwych wyborów zawodowych lub uda mu się wyprowadzić na prowadzenie Scuderię Ferrari, z którą ma kontrakt do 2024 roku.

Charles Leclerc bardzo szybko na okrążeniu w 2019 r. sporo zgrzeszył w wyścigu, przekształcając tylko dwa z siedmiu pole position zdobytych w tym roku. W 2021 roku ponownie zabłysnął na jednym okrążeniu, ale w trakcie wyścigu był w stanie wykazać się większą solidnością. Rok 2022 będzie decydujący dla dalszej kariery Charlesa Leclerca. Czy będzie miał do dyspozycji samochód zdolny do ścigania się w czołówce? Czy uda mu się zdobyć przewagę nad swoim bardzo silnym kolegą z drużyny Carlosem Sainzem?

Wyniki w Formule 1

Najważniejsze momenty w karierze Charlesa Leclerca

F1 – GRAND PRIX EUROPY – AZERBEJDŻAN 2018

Charles Leclerc mocno uderzył w Baku w 2018 roku, zajmując 6. miejsce w swoim pierwszym roku w F1. © Florent Gooden / DPPI

F1 – GRAND PRIX Bahrajnu 2019 – WYŚCIG

GRAND PRIX BAHRAINU 2020: Podczas swojego drugiego Grand Prix z Ferrari Charles Leclerc wygodnie prowadził w wyścigu przez długi czas, aż do problemów technicznych, które spowodowały spadek na trzecią pozycję. ©DPPI

F1 - GRAND PRIX BELGII 2019

Pierwszy sukces w F1 dla Monako w Belgii. Swoje zwycięstwo dedykuje Anthoine'owi Hubertowi, jego przyjacielowi, który zginął dzień wcześniej w tragicznym wypadku Formuły 2. © Florent Gooden / DPPI

F1 – GRAND PRIX WŁOCH 2019

Tydzień po Belgii Charles Leclerc robi to ponownie w Monza we Włoszech, na oczach szalonych fanów. © Florent Gooden / DPPI

Charles Leclerc
Charles Leclerc
Pays mc.png
Stabilny Ferrari
wiek 16 października 1997 (26 lat)

powiązane badania

Lilou Wadoux
Lilou Wadoux
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Ferrari
Carlos Sainz Jr
Carlos Sainz Jr
Pays es.png
Stabilny Ferrari
Jean Alesi
Jean Alesi
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Ferrari

Kierowcy swojego pokolenia

Esteban Ocon
Esteban Ocon
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Alpine
Pierre Gasly
Pierre Gasly
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Alpine
Mick Schumacher
Mick Schumacher
Pays Flaga_Niemiec
Stabilny Alpine

Listy utworów