4H w Portimão – Kwalifikacje: Jack Aitken i Racing Team Turkey na pole position

Jack Aitken zdobył pole position w czwartej godzinie wyścigu w Portimão w ostatnich momentach kwalifikacji. Sarah Bovy została pierwszą polewoman w historii ELMS.

opublikowany 15/10/2022 à 18:31

Walenty GLO

Jack Aitken wywalczył pole position dla Racing Team Turkey (Zdjęcie Joao Filipe / DPPI)

Prema potrzebuje małego punktu na 4H w Portimão, aby zapewnić sobie tytuł mistrza Europy w 2022 roku Le Mans Seria. Podpisanie pole position w tę sobotę było zatem dla włoskiej drużyny równoznaczne z koronacją. Prowadzony przez Louisa Delétraza, Oreca 07 – Gibson nr 9 w kolorach transalpinebrakowało mu zaledwie 0.072 sekundy do ustanowienia najlepszego czasu w sesji kwalifikacyjnej. Tym samym Szwajcar został pokonany na ostatnich okrążeniach przez Jacka Aitkena. Brytyjczyk z Racing Team Turkey zdobył pole position z czasem 1:32.375. James Allen stanął na podium dla Algarve Pro Racing z czasem 0.176 sekundy. Jedyny inny zespół, który w niedzielę mógł zdobyć tytuł, Panis Racing wystartuje z czwartej pozycji. Tytuł na rok 2022 nie jest zatem jeszcze przesądzony…

Malthe Jakobsen jest mistrzem w wykonywaniu wrzutu WIĄZY ten sezon. Młody Duńczyk z COOL Racing podpisał w ten sposób swoje szóste pole position w tylu kwalifikacjach, osiągając czas 1:37.100. Pokonał miejscowego Guilherme Oliveirę (Inter Europol Competition nr 13) o 0.175 sekundy i Holendra Kay van Berlo (United Autosports nr 3) o 0.470 sekundy.

W LM GTE pole position przypadło Sarah Bovy Żelazne Damy z najlepszym okrążeniem 1:41.888. TO Ferrari zdominowali tę kategorię, notując hat-tricka. Belg faktycznie zdominował Giacomo Petrobelli (JMW Motorsport) o 0.028 sekundy i Diego Alessiego (Rinaldi Racing) o 0.127 sekundy. Po zostaniu pierwszą polewoman w historii WEC nieco wcześniej w sezonie, podczas 6-godzinnego wyścigu na Monzy, Sarah Bovy w tę sobotę została pierwszą pole position w historii ELMS.