Seria FIA GT – mistrzowie Laurens Vanthoor i Stéphane Ortelli

Rezydenci belgijskiego Audi Club Team WRT, Laurens Vanthoor i Stéphane Ortelli, po zwycięstwie w finale w Baku, zdobyli tytuł FIA GT Series.

opublikowany 24/11/2013 à 13:59

Ostatni wyścig sezonu FIA GT Series 2013 był od początku do końca niezwykle zacięty. Ostatecznie zwyciężyło Audi R8 LMS ultra z numerem 11, należące do duetu Stéphane Ortelli-Laurens Vanthoor, z przewagą 1”313 nad rywalami. McLaren MP4-12C firmy Hexis Racing doprowadzony do perfekcji przez Francuza Kévina Estre i Brytyjczyka Roba Bella, zdobył jednocześnie premię w wysokości 100 000 euro. Po zwycięstwie w klasyfikacji drużynowej belgijski zespół Audi Club WRT zdobył także upragniony tytuł kierowców.

Podium uzupełnia Mercedes SLS AMG GT3 Alona Day-Maximiliana Buhka (HTP Gravity Charouz), choć dopiero 12. na starcie. Po trudnym dniu dla Sebastiena Loeba Racing, McLaren z numerem 9, w skład którego wchodzą Sébastien Loeb i Alvaro Parente, przekroczył flagę w szachownicę na czwartej pozycji. Po przestudiowaniu przez komisarzy jest to MP4-12C dziewięciokrotnego mistrza świata WRC który ostatecznie plasuje się na drugiej pozycji przed francuską drużyną, a Mercedes of Gravity Charouz znajduje się u podnóża podium. Obie kary miały na celu ukaranie podwójnego kontaktu Alana Daya i Kévina Estre z portugalskim McLarenem.

W kategorii Pro-Am zwyciężyło Lamborghini nr 25 (Baumann-Proczyk), przed Audi nr 14 (Ammermuller-Campanico) i BMW nr 45 TDS Racing prowadzone przez Francuzów Henry'ego Hassida i Anthony'ego Beltoise'a. Klasa panów powraca, co nie jest zaskoczeniem, do Ferrari AF Corse nr 50 (Leo-Sdanewisch).

W klasyfikacji generalnej zwyciężyła para Ortelli-Vanthoor z notą 132 pkt, czyli o 20 pkt lepszą od Sandström-Stippler (112 pkt). Nicky Mayr-Melnhof, który jeszcze przed wyścigiem miał nadzieję na zdobycie tytułu, uległ wypadkowi na starcie i ukończył wyścig na piętnastej pozycji, dwa okrążenia za liderem... Belgijski zespół Vincenta Vosse i René Verbista nadal zwyciężył w pierwszym wyścigu trzy miejsca w ogólnej klasyfikacji kierowców serii FIA GT 2013.