Sheldon van der Linde koronowany na mistrza DTM, ostatni dla Marco Wittmanna

Dzięki swojemu 3. miejscu w drugim wyścigu na torze Hockenheim Sheldon van der Linde zdobył mistrzostwo DTM 2. W ostatniej imprezie sezonu zwyciężył Marco Wittmann.

opublikowany 09/10/2022 à 14:32

Doriana Grangiera

Sheldon van der Linde został nowym mistrzem DTM! © Gruppe C Photography

Sheldon van der Linde, mistrz DTM 2022! Południowoafrykański zawodnik został koronowany na koniec sezonu pełnego napięcia i zwrotów akcji, a o tytuł przed rundą finałową wciąż walczyło kilku kierowców. W wieku 23 lat został drugim najmłodszym kierowcą, który zdobył koronę w Mistrzostwach Niemiec w Touringu. Van der Linde oparł się presji wywieranej na niego przez przeciwników, René Rasta i Lucasa Auera, aby w drugim wyścigu jego BMW zajęło 2. miejsce. To wynik więcej niż wystarczający, aby zdobyć tytuł. Marco Wittmann wygrał ostatni wyścig sezonu na torze Hockenheim, wyprzedzając René Rasta. Lucas Auer zajął 3. miejsce.

Rast już na początku traci przewagę

Dzień po chaotycznym pierwszym wyścigu, po którym doszło do kilku gwałtownych wypadków, na starcie pojawiło się zmniejszone pole. Ponieważ brakowało 8 samochodów, do ostatniego wyścigu sezonu wystartowało zaledwie 19 samochodów.

Kierowcy, znacznie spokojniejsi niż wczoraj, ruszyli bez żadnych problemów. Od pierwszych metrów Marco Wittmann dzięki maksymalnej prędkości BMW wyprzedził opiekuna pole position, René Rasta. Słaby, ale solidny start Sheldona van der Linde nieco dalej z tyłu, któremu udało się zyskać pozycję pozwalającą na rozpoczęcie drugiej rundy z 2. miejsca. Lucas Auer, jego główny rywal w mistrzostwach, po starcie z 4. pozycji ukończył pierwszą pętlę na 8. miejscu. Jedyny sygnał ostrzegawczy w peletonie: przebicie Engelharta, który wjechał szeroko na nawrót.

W miarę upływu okrążeń Lucas Auer, upośledzony przez 25 kilogramów balastu po zwycięstwie w sobotnim wyścigu 1, szybko znalazł się w trudnej sytuacji. Wyprzedzony przez Müllera i znajdujący się pod presją jadących za nim kierowców, Austriak nie miał tempa, aby obronić swoje szanse na mistrzostwo. Zatrzymując się na tym samym okrążeniu co Sheldon van der Linde, gdy tylko otwarta została aleja serwisowa, Auer nie miałby szans na walkę o tytuł w ostatnim wyścigu sezonu.

Van der Linde, doskonałe zarządzanie

Na froncie René Rastowi prawie się to udało podcięcie przeciwko Marco Wittmannowi. Niemiec, który brał udział w swoim ostatnim wyścigu z Audi w DTM, po zatrzymaniu objął tymczasowe prowadzenie... po czym popełnił błąd, wjeżdżając za szeroko na początku prostej i gryząc trawę. Dzięki maksymalnej prędkości swojego BMW Wittmann ponownie wyprzedził Rasta na końcu prostej.

Sheldon van der Linde, który po odejściu Schmida na emeryturę awansował na 3. miejsce, potrzebował jedynie przetrwania ostatnich 20 minut wyścigu, aby zdobyć swoją pierwszą koronę DTM. Zdobywszy pozycję lidera w ostatnim wyścigu sezonu, mając zaledwie 2 punkty przewagi nad Lucasem Auerem, Południowoafrykański zawodnik doskonale poradził sobie ze swoim wyścigiem i swoim BMW, znacznie wyprzedził Austriaka, który zajął 2. miejsce w klasyfikacji kierowców. René Rast, 2. miejsce w drugim wyścigu, zajął 2. miejsce w mistrzostwach. Audi zostało mistrzem producentów, a Schubert Motorsport odzyskał tytuł w klasyfikacji zespołowej.

Sheldon van der Linde zakończył sześcioletnią passę BMW bez zwycięstw w mistrzostwach Niemiec, a monachijska marka ostatni raz zdobyła mistrzostwo w 2016 roku wraz z Wittmannem.