Australijczyk Jack Doohan zdobył swoje drugie pole position w sezonie i o włos w karierze wyprzedził Jüriego Vipsa. Théo Pourchaire nie mógł znaleźć się w czołowej piątce w Barcelonie po tym, jak Felipe Drugovich utrudniał mu grę.

opublikowany 20/05/2022 à 19:14

Gonzalo Forbes

Jack Doohan zdobywa pole position w Barcelonie, co jest drugim w jego karierze. © Eric Alonso / Holenderska Agencja Fotograficzna / DPPI

Jack Doohan, który od początku sezonu miał pecha w wyścigu, był w stanie pokazać się w kwalifikacjach z zupełnie innej strony. Australijczyk z Virtuosi, po zdobyciu pole position na otwarciu sezonu w Bahrajnie w marcu ubiegłego roku, zajął 2. miejscee swojej kariery w F2 o włos przed Jürim Vipsem (Hitech GP).

Stosując inną strategię niż kierowcy Premy, a w szczególności tymczasowego polaka Jehana Daruvali, Jack Doohan znalazł niezbędne zasoby, aby wyprzeć rywala z 1.e miejsce. Podczas gdy ten ostatni pozostał w alei serwisowej po wybraniu strategii dwóch szybkich okrążeń, syn Michaela Doohana (5-krotny mistrz świata w MotoGP) zdecydował się obrać ścieżkę, która jest stale udoskonalana. Zakład się opłaca.

Mając doskonale rozgrzane opony, Jack Doohan przejechał idealne okrążenie w czasie 1 min 28 cali 612, co dało mu nieco ponad 2 dziesiąte sekundy przewagi nad Jehanem Daruvalą. Ostatecznie Australijczyk nie zamierzał pokonać Hindusa, lecz Jüri Vipsa. Dwudziesty pierwszy i tymczasowo ostatni Estończyk postanowił zaczekać z uzyskaniem czasów do ostatnich chwil kwalifikacji. Ścieżka wolna przed nim, protegowanym czerwony Byk podpisano 2e czasu na linii zaledwie 23 tysięczne za Jackiem Doohanem! Raz na pole position, potem 2e, Jehan Daruvala spadł na 4e miejsce pod szachownicą ze względu na 3e czas Frederika Vesti (ART Grand Prix)

Pourchaire wyrzucony z pierwszej piątki, Drugovich ukarany

W walce o pole position m.in. Theo Pourchaire nie miał nic do powiedzenia. Pomimo obecności na torze pod koniec sesji, gdy warunki były optymalne, kierowca ART Grand Prix dojeżdżając do szachownicy stracił kilka miejsc. Mając nadzieję na miejsce w pierwszej trójce, Francuz uplasował się na 3. miejscu, prawie 7 dziesiąte za Jackiem Doohanem. Należy pamiętać, że wicemistrz 4 F3 został jednak utrudniony przez Felipe Drugovicha (MP Motorsport) na pierwszym zakręcie podczas szybkiego okrążenia. Manewr, który kosztował Brazylijczyka 3 punkty karne na starcie, uznany przez kierownictwo wyścigu za winny. Drugi Habs startujący w F2, Clément Novalak (MP Motorsport), zajął 11. miejsce (+0–7).

Wicemistrzostwo Théo Pourchaire’a w mistrzostwach Felipe Drugovich mocno przegrał w Barcelonie z powodu kary. Zajmując 10. miejsce i „pole position” w wyścigu sprinterskim ze względu na odwróconą siatkę, kierowca MP Motorsport spadł na 13. miejsce i stracił pole position na szkodę Calana Williams (Trójząb).