Caio Collet wygrywa skrócony i pocięty sprint w Spa

Caio Collet wyszedł zwycięsko z wyścigu sprinterskiego, który został w dużej mierze zakłócony różnymi incydentami na torze.

opublikowany 29/07/2023 à 10:47

Gonzalo Forbes

Caio Collet wygrywa wyścig sprinterski na torze Spa-Francorchamps. © Paul Vaicle / DPPI

• Podczas sobotniego wyścigu sprinterskiego musieliśmy wykazać się dużą reakcją, ponieważ o wszystkim lub prawie wszystkim zadecydowano już na starcie na torze Spa-Francorchamps.
  • Wielkim zwycięzcą został Caio Collet (VAR). Umieszczony na 4e pozycji startowej Brazylijczyk zaliczył doskonały start, pozbywając się Paula Arona (Prema), Taylora Barnarda (Jenzer) i „polemana” Hugh Bartera (Campos), aby objąć prowadzenie podczas hamowania w Les Combes.
  • Od tego momentu wyścig sprinterski wszedł w fałszywy rytm, mocno zakłócony przez zdarzenia na torze, po trzykrotnej interwencji samochodu bezpieczeństwa. Ostatnia interwencja po zatrzymaniu Gabriela Bortoleto (Trident) na prostej Kemmel położyła nawet kres imprezie, gdyż ostatnie 4 okrążenia zawodnicy przejechali za samochodem bezpieczeństwa, m.in. z powodu pojawienia się deszczu na niektórych odcinkach belgijskiej trasy .
  • Ostatecznie tylko dwa krótkie okrążenia z dwunastu przejechanych pod zieloną flagą pozwoliły Caio Colletowi zwyciężyć przed Taylorem Barnardem i Paulem Aronem. Pierwszą piątkę uzupełnili Zak O'Sullivan (Prema) i Jonny Edgar (MP Motorsport).
  • Autor pole position w ten piątek, Pepe Martí (Campos), został zmuszony do wycofania się. Potrącony przez Gabriele Mini (Hitech GP) Hiszpan chciał wrócić na tor, ale nie widział Ido Cohena (Carlin) przybywającego do Pouhon i dlatego nie był w stanie uniknąć kontaktu. Złe wieści dla niego, ponieważ powinien zostać ukarany na starcie wyścigu głównego i tym samym stracić pole position.
  • Należy pamiętać, że długość wyścigu sprinterskiego została skrócona z 15 do 12 okrążeń ze względu na obawy Pirelli dotyczące degradacji średnich opon sprowadzonych do Belgii. To samo dotyczy wyścigu głównego w tę niedzielę (8:30), który obejmuje od 18 do 15 pętli.
  • Po ukończeniu tylko dwóch okrążeń bez interwencji samochodu bezpieczeństwa, na koniec wyścigu sprinterskiego nie zostaną przyznane żadne punkty, jak określono w regulaminie. Złe wieści dla Nikoli Tsolova (ART Grand Prix), który w tym roku po raz pierwszy zdobył punkty dzięki swojemu 8. miejscu.

Odpowiedzialny za formuły promocji (F2, F3, FRECA, F4...). Niesiony dzięki łasce Franco Colapinto.