1. wyścig: podium Novalaka, zwycięstwo Smolyara

Francuz Clément Novalak (Trident) zajął w tę sobotę dobre drugie miejsce podczas pierwszego w tym roku wyścigu F3, który wygrał Alexander Smolyar (ART Grand Prix).

opublikowany 08/05/2021 à 11:30

Jeremy’ego Satisa

Pierwszy wyścig FIA Formuła 3 roku i już podium dla Francuza. Startując z 7. pozycji po odwróceniu pozycji w pierwszej dwunastce kwalifikacji wymaganych przez nowy format, Clément Novalak (Trident) w szalony sposób powrócił na tor Montmelo. Habs zdobyli trzecie podium w F12 po zapewnieniu sobie dobrego drugiego miejsca.

Autor świetnego startu, Francuz-Szwajcar już na pierwszym zakręcie znalazł się na 4. pozycji. Z tyłu, jako doświadczony kierowca, był w stanie wykorzystać walkę Collet-Edgar, aby wyprzedzić Brazylijczyka i stanąć na podium, zanim cztery okrążenia później pokonał młodego mistrza F4 ADAC Edgara. Alexander Smolyar, zwycięzca swojego pierwszego wyścigu w FIA F3, ma dług wdzięczności wobec Olivera Rasmussena (HWA Racelab), który wypadł dwa okrążenia przed metą i doprowadził do końca wyścigu pod reżimem SC. Caio Collet (MP Motorsport) uzupełnia podium.

Jeśli chodzi o pozostałych Francuzów, Victor Martins (MP Motorsport) wykonał zadanie, zdobywając pozycję i kończąc wyścig na 9. miejscu. Wystartuje zatem z drugiego rzędu podczas drugiego wyścigu weekendu w tę sobotę (16:45). Reshad de Gerus (Charouz) i Pierre-Louis Chovet (Jenzer Motorsport) zajęli odpowiednio 20. i 24. miejsce.

Monako Arthur Leclerc (Prema) długo walczył o 12. miejsce, które było równoznaczne z pole position w drugim wyścigu, jednak przebita opona przekreśliła jego szanse. Dlatego też Enzo Fittipaldi (HWA Racelab) wystartuje później tego dnia na pozycji lidera, przed synem Ralfa Schumacher, Dawid (Trójząb).