Hockenheim – Q2: René Rast zdobywa ostatnie pole position w sezonie

René Rast został ogłoszony polemistą finału DTM na torze Hockenheim po tym, jak kwalifikacje zostały przerwane przez wypadek Felipe Fragi.

opublikowany 09/10/2022 à 11:22

Doriana Grangiera

René Rast, ostatni zdobywca pole position w sezonie 2022 © DTM

Skrócona sesja na Hockenheim, ostatnia sesja kwalifikacyjna w sezonie. Felipe Fraga, który właśnie ustanowił najlepszy czas sesji, miał poważny wypadek ze swoim Ferrari AF Corse w barierki przy wyjściu z zakrętu 1, co skłoniło sędziów do wywieszenia czerwonej flagi. Na dwie minuty przed końcem podjęto decyzję o nie wznawianiu kwalifikacji i ogłoszono wyniki według kolejności ustalonej przed interwencją. Pole position w finale sezonu zdobył René Rast, który uzyskał czas 1'36″817.

Zdobyte w ten sposób trzy punkty pozwoliły mu zachować nikłą nadzieję na opuszczenie Audi w roli czterokrotnego mistrza, zwłaszcza że jego główni rywale Sheldon van der Linde i Lucas Auer nie przejechali jeszcze okrążenia w zawodach. Lider mistrzostw zajął dopiero 6. miejsce, ze stratą prawie dwóch sekund do pole position, podczas gdy zwycięzca sobotniego wyścigu mógł zapewnić sobie jedynie 11. miejsce w jednej ze swoich najgorszych sesji kwalifikacyjnych w sezonie.

Sheldon Van der Linde wchodzi do finału mistrzostw z zaledwie dwoma punktami przewagi nad Auerem, podczas gdy Rast ma teraz 19 punktów straty do niego. Mirko Bortolotti przejechał tylko jedno okrążenie w kwalifikacjach i właśnie ustanowił najszybszy czas w pierwszym sektorze, kiedy została pokazana czerwona flaga, pozostawiając go na 18. pozycji na starcie i oficjalnie wypadając z walki o tytuł. Siedmiu kierowców nie wzięło udziału w ostatniej sesji kwalifikacyjnej sezonu po serii wypadków podczas sobotniego wyścigu, w wyniku czego na starcie pozostało zaledwie 20 zawodników.