Ultimate Cup Series Paul Ricard – podsumowanie sobotniego dnia

To właśnie na torze Circuit Paul Ricard rozpoczął się sezon 2021 Ultimate Cup Series. Po piątkowym dniu testowym, w tę bardzo deszczową, ale wciąż bardzo radosną sobotę odbyły się sesje kwalifikacyjne, a także pierwsze rundy wyścigów!

opublikowany 02/05/2021 à 10:09

Gonzalo Forbes

KENNOL GT TOURING-SPRINT

Od początku dnia zawodnicy w kategorii Kennol GT Touring-Sprint rozpoczęli działania wojenne, biorąc udział w dwóch sesjach kwalifikacyjnych, ustalając pola startowe dla wyścigów 2 i 1 w pierwszej sesji oraz wyścigów 3 i 1 w drugiej sesji.

Po 30 minutach wysiłku topór opadł: musieliśmy pilotować a Renault RS01 pour signer les meilleures marques. En effet, Bernard Delhez (AB Sport Auto) signait coup sur coup les 2 chronos de référence, devant l’autre française de Marc Waechter (G2 Racing). Maxime Manguy, au volant de la Porsche 911 Cup de son propre Team, le Breizh Motorsport, complétait le podium sur ces séances.

W najbliższą sobotę w tej kategorii odbędą się trzy rundy wyścigów. O ile Bernard Delhez i Marc Waechter utrzymali pozycje uzyskane rano w pierwszych dwóch seriach, to szwajcarski kierowca był najlepszy w trzeciej serii wyścigu, wyprzedzając belgijskiego kierowcę po dużej walce na torze. Walka o trzecie miejsce była zacięta.

W pierwszej rundzie to Xavier Fouineau i jego Peugeot Puchar 308, który przeszedł przez krople i zdobył podium. W kolejnych dwóch rundach hierarchia była bardziej logicznie zachowana, w pierwszej zawinił Maxime Mainguy, ale w kolejnych rundach zajął 2 trzecie miejsca.

Simon Escallier i Philippe Romero, koledzy z zespołu Autosport GP, zdominowali klasę 5B głową i ramionami, podczas gdy Mitjets Serge Nauges i Marine Pidoux kolejno doświadczali problemów w pierwszych 2 rundach wyścigu i pierwsze miasto musiało przedwcześnie zakończyć się weekend w Var.

W Pucharze 308 Florian Briché przejął kontrolę nad drugim wyścigiem, zanim przejął go Xavier Fouineau. Ostatnia runda wyścigu WE odbędzie się w niedzielę rano.

JEDNOOSOBOWE

W tym sezonie w Wyzwaniu pojawiła się nowość Monoplace, w osobie Nicolasa Prost. Bez pytania były kierowca Renault e-Dams w Formule E ustanowił punkt odniesienia w jedynej sesji kwalifikacyjnej w tej kategorii, decydujący o przydzieleniu miejsc na polach startowych w wyścigach 1 i 2, przy czym o polu startowym wyścigu 3 decydowały dodanie rankingów 2 ras.

Za Prostem dwie kolejne pozycje na starcie zajęli Eric Trouillet i Jacopo D’Amato (Graff Racing). W Formule Renault Shanon Lugassy wyprzedziła Francka Seemana i Davida Cristiniego.

W wyścigu Nicolas Prost ścigał samotnego jeźdźca, aby odnieść zwycięstwo w ostatecznie jedynym wyścigu tego dnia z powodu deszczu (wyścig 2 został przełożony na tę niedzielę. Przypis redaktora). Jacopo D'Amato za kierownicą swojego F3R zajął drugie miejsce, a Sébastien Page pokonał Erica Trouilleta i stanął na podium.

Po skomplikowanym starcie Shannon Lugassy stracił pole position w Formule Renault i pozwolił Franckowi Seemanowi ścigać się po zwycięstwo. Oportunista Massimo Bortolami (Race Motorsport) zajął 2. miejsce w wyścigu, wyprzedzając byłego specjalistę od wspinaczki górskiej, Gillesa Depierre'a.

208 PUCHAR WYŚCIGOWY / SZTABETA 208

W sezonie 2021 Ultimate Cup odbędzie się wyścig Rencontres Peugeot Sport w 2 formatach: 208 Racing Cup (4 wyścigi po 25 minut każdy) i 208 sztafeta trwająca 4 godziny. Jeśli chodzi o kwalifikacje do 208 Racing Cup, dwie sobotnie sesje umożliwiły określenie kolejności startu wyścigów 2 i 1, podczas gdy pierwsza dziesiątka tych samych wyścigów została odwrócona, aby określić kolejność startu 3 najlepszych kierowców w siatki dla wyścigów 10 i 10.

W kwalifikacjach Marc Fleurance zdobył pole position w pierwszym wyścigu, a następnie w trzecim zajął 1. miejsce. Pierre Monmaneix i Alexandre Finkenstein stanęli na podium pierwszej sesji kwalifikacyjnej, podczas gdy miasto z pierwszego miejsca na początku trzeciej rundy spadło na 4. miejsce, nieznacznie pokonane przez Jorana Leneutre'a.

W pierwszym wyścigu Marc Fleurance zwyciężył, przed Monmaneixem i Finkensteinem. Drugi wyścig został przerwany z powodu deszczu i braku widoczności, natomiast trzecią rundę wygrał Alexandre Finkelstein, przed hiszpańskim kierowcą Hugo Hernandezem i Colinem Boreau. Na ostatnią rundę wyścigu specjalnego będziemy musieli poczekać do najbliższej niedzieli.

Jutro o godzinie 208:15 odbędzie się wyścig Sztafety 25, który zakończy pierwsze w tym sezonie spotkanie w ramach Ultimate Cup Series.

PROTO WYZWANIE

W tym sezonie odbędzie się pewne widowisko w ramach Challenge Proto. Po pierwsze, w LMP3 pole Ultimate Cup Series wita w tym sezonie Team Mirage z załogą złożoną z Mathiasa Bèche i Emilien Carde.

W każdym razie aktualny mistrz Virage z numerem 88 zajął pole position, przed Mirage z numerem 13, a tuż za nim uplasował się drugi Virage z numerem 77 powierzony Pontusowi Fredericssonowi i Stéphane'owi Adlerowi. W CN, pomimo kolizji pod koniec sesji, Team ANS Motorsport wywalczył pole position wraz z Xavierem Fortem i Nicolasem Marrocem, przed numerem 42 z Palmyr prowadzonym przez Faggionato i Cavailhes oraz numerem 221 z Team DB Autosport. Wreszcie numer 2 objął prowadzenie w Proto Evos, przed numerami 10 i 3.

Pod koniec wyścigu, który rozpoczął się w warunkach samochodu bezpieczeństwa, podczas którego kilka załóg zaryzykowało powrót do boksów na pierwszych okrążeniach, ostatecznie to Virage nr 88 prowadzony przez Cristovao, Wagga i Pouleta o włos zwyciężył przed Mirage #13 Bèche i Carde oraz drugi Virage #77 Fredericssona i Adlera. W CN zwycięstwo przypadło 42. drużynie Team Palmyr (Faggionato / Cavailhes), przed swoimi kolegami z drużyny z 40. Mondolotem i Kubrykiem oraz 221. drużyną Team DB Autosport (Bassora / Jarno / Robert). Na koniec zwróć uwagę na zwycięstwo w Proto Evo modelu nr 9 prowadzonego przez Meuniera i Trefa.

WYTRZYMAŁOŚĆ NAPA GT-TOURING

Kolejna ważna kategoria w Ultimate Cup Series, NAPA GT-Touring Wytrzymałość. Na koniec trzech sesji kwalifikacyjnych tego dnia pole position wyprzedził Renault RS3 nr 01 zespołu AB Sport Auto (De-zoteux / Tribaudini). Mercedes Team Racetivity powierzono Collardowi i Samani, a drugi RS01 Team AB Sport Auto (Thybaud / Cayrolle). W kategorii GT3B Lamborghini z numerem 3 w Code Racing Development wystartuje w niedzielę z pole position, przed numerem 55 VDS Racing Adventures.

Puchary Porsche przypadły wyścigowi nr 53 wyścigu Carbone, który zdominował wyścigi nr 911 i 666 zespołu ABM. Samotnie rywalizujący w klasie 5A CD Sport i jego mocowanie nr 4 wystartują jutro z 8. miejscem we wszystkich kategoriach łącznie. Pole position w klasie 5B przypadło 190. miejscu Team Autosport GP, a następnie 94. miejscu Team Chazel i 72. Team Autosport GP. Wreszcie w UTCR tor Chazel Technologies Course narzucił VW Golfowi nr 14, który najlepiej wypadł przed innym Golfem z Team Code Racing Development i Opel Astra TCR z Team Turbo 2000.

Wyścig odbędzie się jutro od 10:10. Relację z wydarzenia znajdziesz tutaj pod koniec weekendu.

Odpowiedzialny za formuły promocji (F2, F3, FRECA, F4...). Niesiony dzięki łasce Franco Colapinto.