United Autosports powraca do sukcesu w 4H of Spa

United Autosports nie zwyciężyło w ELMS od finału sezonu 2021 w Portimão. Brytyjska drużyna wróciła do zwycięstwa na Spa.

opublikowany 25/09/2022 à 15:32

Walenty GLO

United Autosports wygrało 4H Spa (fot. Florent Gooden / DPPI)

Zespół United Autosports nie stał już na najwyższym stopniu podium w wyścigu WIĄZY od finału sezonu 2021 w Portimão. Zwyciężyli tam Phil Hanson i Tom Gamble oraz Jonathan Aberdein. Południowoafrykanin wyjechał do JOTA w WECto właśnie wraz ze swoim rodakiem Duncanem Tappym obaj Brytyjczycy znaleźli drogę do sukcesu podczas 4-godzinnego wyścigu na torze Spa-Francorchamps, piątej i przedostatniej rundy sezonu 2022.

Oreca nr 22 wykorzystała błąd Mikołaj Lapierre na półmetku, aby objąć prowadzenie w wyścigu. Pod naciskiem Phila Hansona podczas wznowienia wyścigu po żółtym torze Francuz faktycznie przegapił hamowanie na źródle. Zmuszony do powrotu do boksów pod koniec tego okrążenia, samochód z numerem 37 z COOL Racing stracił wszelkie szanse na pierwsze zwycięstwo w tym sezonie, mimo że dzień wcześniej zdobył pole position dzięki Yifei Ye. Startując z ostatniej pozycji na starcie, 43. Inter Europol Competition zajął drugie miejsce z Pietro Fittipaldim, Fabio Schererem i Davidem Heinemeierem-Hanssonem.

W mistrzostwach Prema i Panis Racing zajęły trzecie i czwarte miejsce. Na wyłonienie mistrzów będziemy zatem musieli poczekać do finału w Algarve, podczas którego włoska drużyna zaprezentuje się w Portugalii z 24-jednostkową przewagą. Trybuna transalpejska wierzyła, że ​​może zdobyć tytuł do ostatnich chwil, a Louis Delétraz dobiegł do mety za Pietro Fittipaldim.

Niesamowita scena w LM P2 Pro-Am, gdzie Racing Team Turkey (Salih Yoluc, Charlie Eastwood, Will Stevens) zwyciężył na linii z AF Corse (François Perrodo, Alessio Rovera, Nicklas Nielsen) w ostatniej próbie podpisując kontrakt z Willem Stevensem.

Kessel Racing dominuje w Żelaznych Damach

Po skomplikowanym początku sezonu Inter Europol Competition odniósł trzeci sukces z rzędu w LM P3 wraz ze swoim trio Charlesem Crewsem, Nicolasem Pino i Guilherme Oliveirą. Drugie miejsce zajął zespół DKR Engineering (Sebastian Alvarez, Alexander Bukhantsov i Tom van Rompuy) z jedynym Duqueine zgłoszonym w tej kategorii. Anthony Wells i James Littlejohn uzupełnili podium dla Nielsen Racing.

Żelazne Damy od dawna dominują w kategorii LM GTE pomimo dużego przerażenia Sarah Bovy. Przez pierwszą godzinę Belg o włos uniknął kolejnego Ferrari, Kessel Racing, w niebezpieczeństwie na szczycie Raidillon. Więcej strachu niż szkody dla dwóch samochodów, które ukończyły wyścig na dwóch pierwszych miejscach. Chwila Dorjan Pin ukończyła swój pierwszy przejazd w ELMS na pierwszym miejscu, jej koleżanka z drużyny Michelle Gatting musiała poddać się w starciu ze swoim rodakiem Mikkelem Jensenem. Ten, dla którego również pilotuje Peugeot w kategorii Hypercar w Mistrzostwach ŚwiataWytrzymałość w ten sposób wygrał wraz ze swoimi kolegami z drużyny Conradem Grunewaldem i Frederikiem Schandorffem. Andrew Haryanto, Martin Rump i Alessio Picariello uzupełnili podium Porsche 911 RSR – 19 od Absolute Racing.