Tomoki Nojiri zachowuje tytuł, Ukyo Sasahara wygrywa pierwszy wyścig na Suzuce

Tomoki Nojiri został mistrzem Super Formuły po raz drugi z rzędu dzięki swojemu drugiemu miejscu w pierwszym wyścigu na torze Suzuka, które wygrał jego kolega z drużyny Team Mugen, Ukyo Sasahara.

opublikowany 29/10/2022 à 09:13

Doriana Grangiera

Tomoki Nojiri zdobywa swój drugi tytuł z rzędu w tym sezonie! © Twitter Zespół Mugen

I dwa dla Tomoki Nojiri! Japończyk, koronowany już w 2021 roku, zdobył swój drugi z rzędu tytuł Super Formuły po pierwszym wyścigu na Suzuce. Nagrodzony trzema punktami straty do pole position kierowca Teamu Mugen musiał ukończyć wyścig w pierwszej trójce, aby zdobyć koronę jeszcze przed ostatnim wyścigiem sezonu, który odbył się w niedzielę na tym samym torze Suzuka.

Jednak 33-letni kierowca zakończył mistrzostwa w wielkim stylu, zajmując 2. miejsce, podczas gdy jego główni rywale Sacha Fenestraz i Ryo Hirakawa nie mogli uplasować się lepiej niż odpowiednio 16. i 9. miejsce. Ukyo Sasahara, kolega Nojiriego z Team Mugen, wygrał pierwsze wydarzenie weekendu. Dublet zapewnił także Mugenowi tytuł mistrzowski dla drużyn przed niedzielnym finałem.

Zapewnia Nojiri, podwójna skuteczność Mugena

Zdeterminowany, aby nie pozostawić niczego swoim przeciwnikom, Tomoki Nojiri już na starcie utrzymał prowadzenie w wyścigu z pole position, wyprzedzając Toshiki Oyu i Sasaharę. Ritomo Miyata, drugi na starcie, po słabym starcie spadł na czwarte miejsce. Ukyo Sasahara szybko pokonał Nakajima Racing Toshiki Oyu i zajął drugie miejsce na początku czwartego okrążenia, po czym wywarł presję na swoim koledze z drużyny.

Kiedy okno serwisowe otworzyło się na 10. okrążeniu, Sasahara jako pierwszy zgłosił się po nowy komplet opon, a Nojiri odpowiedział na kolejne okrążenie. Nojiri początkowo objął prowadzenie, jednak przy zimniejszych oponach logicznie został dogoniony przez Sasaharę w pierwszym sektorze i nie przeszkodził koledze z drużyny, gdy ten przypuścił atak na nawrót.

Będąc na prowadzeniu, Sasahara nigdy więcej nie był zagrożony, zdobywając 12-sekundową przewagę na drodze do drugiego zwycięstwa w sezonie i kariery. Za nim Tomoki Nojiri, nie przejmując się przeciwnikami z tyłu, wolał zapewnić sobie zwycięstwo i tytuł, zajmując 2. miejsce. Ren Sato zajął ostatnie miejsce na podium, swoje pierwsze w Super Formule.

Fenestraz bezradny

Drugi w mistrzostwach przybywający do Suzuki, Sacha Fenestraz miał bardzo trudny wyścig. Francuzowi nie udało się osiągnąć postępu na starcie i miał skomplikowany wyścig, który zapewnił mu smutne 16. miejsce. Tym samym Hirakawa i Fenestraz do niedzielnego finału przystąpią z taką samą liczbą punktów (81 punktów) w walce o drugie miejsce w klasyfikacji kierowców.