Nikolay Gryazin wygrywa Rajd Węgier, mistrz Mikkelsen ERC

Dominujący od początku do końca, Rosjanin odniósł piąte zwycięstwo w Rajdzie ERC w swojej karierze. Tydzień po zdobyciu tytułu WRC 5 Andreas Mikkelsen zdobywa mistrzostwo ERC.

opublikowany 24/10/2021 à 18:54

Alexisa Plissona

Lider klasyfikacji generalnej na 13 z 14 odcinków specjalnych Nikołaj Gryazin nie pozostawił rywalom żadnych szans. Oszczędzony przez przebicia (w przeciwieństwie do wielu uczestników), tylko raz został wyprzedzony przez Erika Caisa na OS5, po czym ten ostatni spadł z rankingów z powodu przebitej opony. Rosjanin na 4 odcinkach specjalnych zanotował 14 zadrapania, w tym hat-tricka z rzędu w pierwszych trzech występach sezonu. Rajd samochodowy.

Powrót Madsa Ostberga

Mads Ostberg, który w spektakularny sposób powrócił do ataku na SS5, zajął dziesiątą pozycję i wspiął się na drugi stopień podium. Norweg odrobił deficyt i rozpoczął niedzielę na trzeciej pozycji. Przebicie opony, do którego doszło w SS 8, nie przeszkodzi kierowcy Citroëna w utrzymaniu się na podium. W tym momencie drugie miejsce Andràsa Hadika wisiało na włosku, gdyż Węgier miał zaledwie 3 sekundy przewagi nad Skandynawem. Ustanawiając najlepszy czas na SS5, Mads Ostberg go wyprzedzi i w sumie już nigdy nie zejdzie z tej pozycji. Jego draśnięcie w jedenastym i trzynastym odcinku specjalnym zapewni mu zdecydowaną przewagę. Drugi węgierski kierowca, Norbert Herczig, który w niedzielę rano zajął drugie miejsce, uległ wypadkowi podczas pierwszego odcinka specjalnego tego dnia i przeszedł na emeryturę.

Bonato 9., tytuł dla Mikkelsena

Obciążony przebitą oponą w SS2 Yoann Bonato został zbyt daleko w tyle, aby móc odgrywać czołową rolę w tym Rajdzie Węgier. Niedziela była jednak lepsza dla Francuza, który uzyskał drugi najlepszy czas na OS2 i trzeci najszybszy czas w kolejnym odcinku specjalnym oraz na OS8. Skończył na 3. miejscu. Andreas Mikkelsen, ubiegłotygodniowy mistrz WRC13, nie może osiągnąć więcej niż 9. miejsce. Skandynaw w ten weekend miał pecha z powodu przebicia opony i poważnego problemu z silnikiem. Wystarczająca pozycja, aby zdobyć tytuł ERC, dwie rajdy od końca.