Piastri kończy w wielkim stylu, wygrywając wyścig główny

Koronowany mistrz Formuły 2 w tę sobotę Oscar Piastri (Prema) zdobył punkt honoru w swojej karierze awansującej w Formule XNUMX, wygrywając główny wyścig mityngu w Abu Zabi.

opublikowany 12/12/2021 à 11:24

Jeremy’ego Satisa

Oscar Piastri wygrał wyścig główny na mityngu w Abu Zabi. © Diederik van der Laan / Holenderska Agencja Fotograficzna / DPPI

Ten ostatni wyścig sezonu będzie taki sam jak jego sezon Oskar Piastrí . , , , , , , , , , , , , ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, , : dominujący i pod kontrolą. Australijczyk startujący z pole position miał spokojny wyścig i zwyciężył z przodu Guanyu-Zhou (UNI-Virtuosi) i Felipe Drugovich (UNI-Virtuosi). Pomimo drugiego miejsca Chińczyka, to Robert Shwartzman (Prema) zakończył wicemistrzostwo i pozwolił Premie podpisać pierwszy dublet od 2016 roku (Gasly przed Giovinazzim w serii GP2).

Zaczynając na oponach Super Soft, takich jak pierwsze cztery na starcie, Piastri prowadził w wyścigu aż do 10. okrążenia, kiedy zdecydował się zjechać do alei serwisowej i zmienić opony na średnie. Następnie odzyskał kontrolę sześć okrążeń przed końcem, kiedy na swoją kolej weszli ostatni kierowcy stosujący zmienioną strategię. Australijczykowi przez cały wyścig udało się utrzymać dwusekundową przewagę nad Zhou.

Jeśli tak naprawdę nie było walki o zwycięstwo, to walka o podium była całkiem interesująca Theo Pourchaire (ART Grand Prix), Felipe Drugovich (UNI-Virtuosi) i Robert Shwartzman (Prema). Piąty na starcie Francuz był prawie trzeci. Jako pierwszy kierowca, który wystartował na starcie w oponach średnich, prowadził w wyścigu od 5. do 10. okrążenia, aż do powrotu na opony Super Soft. Następnie Habs zajęli praktycznie 27. miejsce, gdzie ostatecznie dotarli do mety.

Doohan, kosztowny błąd

Ponieważ jeśli rzucił się na Shwartzmana, nadrabiając pięć sekund za nim, które miał na sześciu okrążeniach w Rosji od końca, Théo został wyprzedzony przez Drugovicha, który stosował tę samą strategię co on i który wyraźnie wydawał się mieć większy rytm. To pozostaje wspaniały wyścig, który Francuz ukończył z sukcesem z powodu problemów fizycznych po wypadku, którego doznał w wyścigu głównym w Jeddah (Arabia Saudyjska). Kierowca ART Grand Prix będzie mógł pocieszyć się dwoma punktami za najlepsze okrążenie w wyścigu. W mistrzostwach zajął 5. miejsce i na pewno będzie dążył do tytułu w 2022 roku.

Ze swojej strony wielką niespodzianką był kwalifikujący się Jack Doohan (MP Motorsport), który w swoim drugim spotkaniu w sezonie wystartował z drugiej pozycji F2, był zaskoczony w pierwszej rundzie. Walcząc z Guanyu Zhou (UNI-Virtuosi) przez całe okrążenie, rodak z Gold Coast przekroczył krawężnik na dziewiątym zakręcie, pozostając całkowicie na płasko w dobiegu. Wracając jednak na tor, nie zdjął nogi z gazu i jego samochód logicznie rzecz biorąc zgasł, lądując w tle. Pokazał, że będzie pretendentem w przyszłym roku, jeśli jego udział zostanie potwierdzony.