Vietori wzbija się w powietrze

Christian Vietoris, który w zeszłym roku zajął szóste miejsce w mistrzostwach Formuły 3 EuroSeries, rozpoczyna sezon 2009 z pełnym impetem. I oferuje sobie zwycięstwo w drugim wyścigu na Lausitzring.

opublikowany 31/05/2009 à 11:50

W 2008 roku Chistian Vietoris musiał poczekać do czwartego weekendu zawodów i ósmego wyścigu, aby odnieść swoje pierwsze i jedyne zwycięstwo w sezonie. W tym roku dwudziestoletni Niemiec nie chciał czekać tak długo. Startując z pole position, kierowca Mücke Motorsport nie oddał prowadzenia w wyścigu, wygrywając po 31 okrążeniach toru EuroSpeedway w Lausitz. Drugi na starcie Henkie Waldschmidt nie był w stanie utrzymać swojej pozycji, szybko został wyprzedzony przez Roberto Merhiego. Podobnie jak Vietoris, Hiszpan wiedział wówczas, jak chronić swoją pozycję, trzymając się w niewielkiej odległości od lidera i odpierając presję Sama Birda.

Brendon Hartley zakończył na podium. Testowanie pilotażowe czerwony Byk F1, który miał kiepski start w tym wyścigu, w odróżnieniu od niego, był następnie w stanie szybko awansować do czołówki Valtteri Bottas i Julesa Bianchiego. Dwóch kierowców ART GP, zajmujących siódme i ósme miejsce na starcie, dojechało do mety daleko od punktów, za Jeanem-Karlem Vernayem, który również nie ukończył wyścigu. W punktach znajdziemy jednak Mikę Mäki, kierowcę francuskiego zespołu Signature, któremu po starcie z dystansu udało się wywalczyć szóste miejsce. Mniej szczęścia miał Adrien Tambay, który zajął siódme miejsce, tuż za punktami, niecałe dwie sekundy za Mäkim. Francuz może jednak być zadowolony, że ukończył wyścig jako pierwszy debiutant.

W klasyfikacji generalnej trzej kierowcy, którzy stanęli na podium, postąpili słusznie z punktu widzenia walki o mistrzostwo. Jeśli Jules Bianchi utrzyma swoje pierwsze miejsce z 18 punktami, zobaczy, że Vietoris, Merhi i Bird zbliżają się do siebie. Ten ostatni, bardzo konsekwentny, jest drugi z 16 punktami, podobnie jak Hiszpan. Zwycięzca dnia, Christian Vietoris, jest piąty z 14 punktami, o jeden punkt przewagi nad Francuzem Jean-Karlem Vernayem.