„Wyścig po chwałę: Audi vs Lancia” w kinie – Bezkompromisowa recenzja i porady dotyczące oglądania prawdziwych filmów od entuzjastów Grupy B

Kinowa premiera filmu przedstawiającego pojedynek Audi z Lancią nie budzi wśród fanów rajdów żadnych emocji. Wyjaśniamy dlaczego. Na szczęście istnieje YouTube i jego kompilacje od (prawdziwych) pasjonatów, które są marzeniem!

opublikowany 10/02/2024 à 12:01

Medhiego Casauranga

0 Zobacz komentarze)

„Wyścig po chwałę: Audi vs Lancia” w kinie – Bezkompromisowa recenzja i porady dotyczące oglądania prawdziwych filmów od entuzjastów Grupy B

Na dużym ekranie widać pojedynek Lancii i Audi (tutaj Lancia 037 podczas Rajdu Portugalii w 1983 roku). Zdjęcie DPPI

7 lutego na dużym ekranie miał swoją premierę film „Wyścig o chwałę: Audi kontra Lancia”. Prześledzenie pojedynku pomiędzy dwoma producentami w ramach Mistrzostw Świata Rajd 1983, film fabularny czasami sprawia wrażenie filmu telewizyjnego, ponieważ jest tak płaski i akademicki. To nie rzepa, ale puryści z rallye prawdopodobnie mógłby pozostać głodny.

Mniej rytmiczny i realistyczny niż jego poprzednicy „Rush” czy „ Le Mans 66”, „Wyścig o chwałę: Audi kontra Lancia” to interpretacja swobodnie oparta na prawdziwych wydarzeniach. Przypomina się to również na początku i na końcu filmu. Dlatego niektóre znamienite postacie, takie jak Walter Röhrl, ocierają się o fikcyjne nazwiska, jak Niemiec Ugo Kurt, kierowca Lancii, który ucieleśnia następne pokolenie i który symbolizuje romantyczną wizję Henriego Toivonena (który zginął na Tour de Corse w 1986 r.). Jego wypadek stanowi po prostu dawkę dramatyzmu dla filmu, który stara się oddać wrażenia z tego jakże niebezpiecznego okresu rajdów.

Przejdźmy też do potraktowania zespołu Audi. To całkiem proste: włoski reżyser Stefano Mordini podejmuje sprawę swoich rodaków z Lancii na czele z Cesare Fiorio (w tej roli Riccardo Scamarcio), podczas gdy niemiecka marka jest przedstawiana jako „paskudny oszust”. Genialny Roland Gumpert, grany przez Daniela Brühla (Niki Lauda w „Pośpiechu”, czyli on), to po prostu niemiecki prostak porzucony przez żonę w środku sezonu, który traktuje swojego transalpejskiego rywala z największym możliwym brakiem szacunku.

Tytułowy Pilots Hannu Mikkoli schodzi na dalszy plan, ale najgorsze pozostaje traktowanie zarezerwowane dla Michèle Mouton (w tej roli Francuzka Esther Garrel). Jego rola jest niewielka, a jego wyjątkowa trajektoria w świecie sportów motorowych mogła uczynić go centralnym punktem filmu. Bez wątpienia zasługuje na film sam w sobie!

Jednak nie wszystko trzeba wyrzucić. Produkcja wykorzystała podczas kręcenia autentyczną Lancię 037 i Audi Quattro i to widać: podniesione maski odsłaniają mechanikę, naklejki wiernie odtwarzają dekoracje z epoki (na przykład Rallye des 1 Lacs w nieco innych barwach Martini Racing), wsparcie samochody dostawcze i felgi Speedline są przestarzałe. Bylibyśmy jednak wdzięczni, gdyby usłyszeliśmy więcej wyjątkowych dźwięków turbo KKK w Audi Quattro lub kompresora wolumetrycznego w Lancii 000!

Cztery filmy, które pozwolą lepiej zrozumieć szaleństwo Grupy B

Opuszczając sesję, fan rajdów będzie myślał tylko o jednym: wróci do tego, co naprawdę napędzało Grupę B, czego „Wyścig o chwałę: Audi kontra Lancia” nigdy nie udało się uchwycić. To dobrze, YouTube jest Twoim sprzymierzeńcem! Miłośnicy rajdów, tacy jak „Antti Kalhola” czy „Marvdogger”, są mistrzami w sztuce opowiadania o złotej erze tego sportu. Ich filmy emanują pasją Grupy B i angażują Cię bardziej niż profesjonalny film trwający 1 godzinę i 45 minut.

Inne kanały YouTube publikują filmy nagrane na scenach. Tak jest w przypadku Hiszpana Passats de Canto, który regularnie udostępnia nowe składanki z nieistniejącego już kanału Telesport. Gwarantujemy brak muzyki i lektora – to pozycja obowiązkowa, aby cieszyć się atmosferą tamtych czasów!

Na koniec, jeśli naprawdę nie masz czasu na włóczenie się po Internecie, polecamy tylko jeden film: relację z brytyjskiego programu „The Grand Tour”, z narracją Jeremy’ego Clarksona (ex-Top Gear) na temat pojedynku między tymi dwoma producenci. Te same anegdoty opowiedziane są z humorystycznego punktu widzenia, samochody są testowane w bardziej męski sposób niż w filmie (gdzie kaskaderzy celowo poruszają się zygzakiem po linii prostej, aby sprawiać wrażenie prędkości!), a także przeprowadzane są wywiady z ówczesnymi kierowcami. Krótko mówiąc, to samo co w filmie, tylko bardziej skondensowane i bardziej rytmiczne!


CZYTAJ TAKŻE > Kolekcjoner – Audi Quattro S1 E2 Grupa B

Medhiego Casauranga

Pasjonat historii sportów motorowych we wszystkich dyscyplinach, nauczyłem się czytać dzięki AUTOhebdo. Przynajmniej tak mówią wszyscy moi rodzice, kiedy widzą moje imię w środku!

0 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz