Ott Tanak

1. Kim on jest?

Ott Tänak jest Estończykiem. Urodził się 15 października 1987 w Kärla. Obecnie jest kierowcą Hyundaia w WRC.

2. Kurs juniorski

Dwukrotny mistrz Estonii w latach 2008 i 2009 Ott Tänak rozpoczął swoją karierę i odkrył zmagania Rajdowych Mistrzostw Świata w 2010 roku w kategorii P-WRC (samochody produkcyjne), nawet jeśli w poprzednim roku odbył dwa przejazdy. W 2011 roku awansował do S-WRC, gdzie zajął 2. miejsce z 5 miejscami na podium, w tym 3 zwycięstwami, co pozwoliło mu rok później odkryć kategorię premierową.

Tänak junior

Ott Tänak w 2012 r. © FRANCOIS BAUDIN / DPPI

3. Podróż Otta Tänaka w WRC

W 2012 roku Ott Tänak został wrzucony na głęboką wodę przez historyczny zespół M-Sport. Estończyk zakończył swój pierwszy sezon na honorowym 8. miejscu, a przede wszystkim na podium we Włoszech. Nieobecny w 2013 roku, powrócił do mistrzostw poprzez WRC2 w 2014 z zespołem DMACK World Rally Team.

Rok, który będzie dla niego odskocznią, gdyż po zajęciu 6. miejsca w rankingu kategorii w 2015 r. ponownie wraca do najwyższej światowej dywizji rajdowej M-Sport, zastępując przechodzącego na emeryturę Mikko Hirvonena, przed powrotem do DMACK w 2016 r.

Ott Tänak, ósmy w mistrzostwach na koniec sezonu, ponownie spróbował przygody w M-Sporcie i tym razem przyniosło to rezultaty. Prowadzony teraz przez Martina Järveoję, a nie Raigo Mõldera, Estończyk po raz pierwszy zwyciężył w WRC podczas Rajdu Włoch 2017. Zakończył sezon kolejnym zwycięstwem (Niemcy), a przede wszystkim 3. miejscem w końcowej klasyfikacji. Przed wyruszeniem do Toyoty na następne dwa lata.

Mistrz świata Tänak WRC

Ott Tänak zostaje mistrzem świata w 2019 roku. © Thomas Fenêtre / DPPI

Po udanej pierwszej kampanii u japońskiego producenta (4. zwycięstwo i 3. w mistrzostwach) Ott Tänak został mistrzem świata w 2019 roku, kończąc sześcioletnią dominację Francuza Sébastiena Ogiera.

Pomimo tytułu mistrza świata Estończyk nie przedłużył współpracy z Toyotą i w 2020 roku przeniósł się do Hyundaia. W roku naznaczonym kryzysem zdrowotnym i dużym kraksą w Monte-Carlo Ott Tänak zakończył sezon na właściwym, trzecim miejscu za Toyotą kierowcy Sébastien Ogier i Elfyn Evans.

W 2021 r. za kierownicą Hyundaia i20 n rally1 nie wszystko poszło zgodnie z planem mistrza 2019. Wraca na właściwe tory dzięki zwycięstwu w Arctic Rally po przejściu na emeryturę na początku sezonu w Monte-Carlo, Ott Tänakowi nie oszczędzono problemów mechanicznych, przez co zmarnowało się kilka okazji do zwycięstwa, jak np. w Portugalii czy Sardynii. Pozostawiony w tyle w wyścigu o tytuł Estończykowi udało się stanąć na podium w trzech innych krajach (Kenii, Grecji i Finlandii) i zakończyć sezon na 5. miejscu.

4. Opinia AUTOhebdo

Ott Tänak jest dziś jedną z czołowych postaci w WRC. Estończyk regularnie plasuje się w trójce najlepszych kierowców na świecie i jednym z pretendentów do tytułu na koniec sezonu. Możemy oczywiście kwestionować sens jego odejścia z Toyoty, tego, który zdobył swoją pierwszą koronę świata u japońskiego producenta i który od czasu swojego odejścia boryka się z problemami. W Hyundai Motorsport, kojarzonym szczególnie z Thierrym Neuvillem i Oliverem Solbergiem, nie odnosi już takich sukcesów i czasami wydaje się, że to już nie on jest tym, który tak bardzo zaimponował Toyocie.

Wyniki Otta Tänaka w WRC

Najważniejsze momenty w karierze Otta Tänaka

Ott Tanak

We Włoszech Ott Tänak wygrał swój pierwszy rajd w sezonie 2017.

Ott Tanak

08 TANAK Ott (EST), JARVEOJA Martin (EST), TOYOTA YARIS, TOYOTA GAZOO RACING WRT, mistrz świata, atmosfera, podium podczas Rajdowych Mistrzostw Świata Samochodów WRC 2019, rajd Hiszpanii od 24 do 27 października w Salou w Hiszpanii - Zdjęcie Thomas FenÍtre / DPPI

Ott Tanak

Podczas czwartej części Rajdu Monte Carlo 4 Ott Tänak padł ofiarą gwałtownego zdarzenia poza torem, w wyniku którego zniszczony został jego Hyundai i2020. Estończyk i jego pilot Martion Järveoja o własnych siłach uciekli z samochodu.

Ott Tanak
Ott Tanak
wiek 15 października 1987 (36 lat)

powiązane badania

Kierowcy swojego pokolenia

Listy utworów