Kalle Rovanpera

1. 1. Kim jest Kalle Rovanperä?

Kalle Rovanperä jest fińskim pilotem. Urodził się 1 października 2000 roku w Jyväskylä. Obecnie jest kierowcą Toyoty w WRC.

©DPPI

2. Kurs juniorski Kalle Rovanperä

Kalle Rovanperä rozpoczął karierę w 2015 roku w wieku 14 lat na Łotwie, gdzie do udziału w rajdach nie jest wymagane prawo jazdy. Fin zrobił duże wrażenie wygrywając kategorię R2 mistrzostw Łotwy za kierownicą Citroena C2R2 Max.

W następnym roku kontynuował naukę na Łotwie, gdzie ponownie zdobył koronę, stając się w wieku 16 lat najmłodszym mistrzem narodowym wszystkich krajów razem wziętych. Rok 2016 zakończył czterema zwycięstwami i trzema drugimi miejscami w ośmiu rajdach.

Bardzo obiecujący młody Kalle Rovanperä odkrył rajdowe mistrzostwa świata w 2017 roku na pokładzie Forda Fiesty R5, którym startował w Rajdach Wielkiej Brytanii i Australii w kategorii WRC2.

Punkt zwrotny w jego karierze nastąpił w 2019 roku. Fin, który ostatecznie zgłosił się do WRC2, zdobył tytuł pod koniec roku po emocjonującym sezonie z dziesięcioma podium, w tym pięcioma sukcesami w jedenastu imprezach. Usługi, które otwierają drzwi do najwyższej kategorii z Toyotą.

©DPPI

3. 3. Podróż Kalle Rovanperä w WRC

Kalle Rovanperä, nie będąc pod wrażeniem różnicy wieku i braku doświadczenia, znakomicie zadebiutował wśród dużych chłopców. Po swoim pierwszym dobrym, piątym miejscu w Rajdzie Monte Carlo w styczniu 5 r., Fin zdobył swoje pierwsze podium w WRC w kolejnej rundzie w Szwecji. Zakończył sezon czterema nowymi miejscami w pierwszej piątce i tylko jednym przejściem na emeryturę oraz zaszczytnym 2020. miejscem w klasyfikacji kierowców.

W 2021 roku Kalle Rovanperä przejdzie do historii WRC, stając się najmłodszym kierowcą, który będzie prowadził w mistrzostwach w wieku 20 lat i 150 dni, dzięki swojemu drugiemu miejscu w Rajdzie Arktyki, drugim spotkaniu w sezonie. Bardzo obiecujący Skandynaw odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w kategorii premier podczas lipcowego Rajdu Estonii.

Początek jego wspaniałej serii, odkąd w kolejnej rundzie w Belgii stanął na podium, a następnie odniósł drugi sukces w Grecji. Wyniki, które pozwalają mu zająć 2. miejsce w mistrzostwach za zawodnikami wagi ciężkiej Sébastienem Ogierem, Thierrym Neuvillem i Elfynem Evansem.

Kalle Rovanperä, najmłodszy zwycięzca w historii mistrzostw świata w wieku 20 lat, 9 miesięcy i 17 dni, dzięki zwycięstwu w Estonii w 2021 r., Kalle Rovanperä rozpoczął karierę na dobre w 2022 r. Przejście na emeryturę Sébastiena Ogiera pozwoliło Finowi ugruntować swoją pozycję jako nowy punkt odniesienia.

W tym roku syn Harriego Rovanperä (byłego kierowcy WRC i zwycięzcy Rajdu Szwecji w Peugeot 206 WRC w 2021 r.) gromadzi sukcesy w rajdzie za rajdem, odkąd wygrał Rajd Szwecji, Rajd Chorwacji i Rajd Portugalii. Umknęły mu tylko dwa wydarzenia: Rajd Monte Carlo i Rajd Sardynii. Odejście Sébastiena Ogiera i jego dojrzewanie otwierają młodemu człowiekowi otwartą drogę do tego, aby w 2022 roku po raz pierwszy spróbował zostać mistrzem świata.

©DPPI

4. Opinia AUTOhebdo

Kalle Rovanperä reprezentuje przyszłość Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Całkowita nieobecność dwóch mistrzów świata Sébastiena Loeba i Sébastiena Ogiera, a także trudności byłego Thierry'ego Neuville'a, Otta Tänaka i Elfyna Evansa z nabraniem prędkości pozwoliły kierowcy Toyoty ugruntować swoją pozycję silnego człowieka WRC. Silny lider, syn Harriego Rovanperä, jest na dobrej drodze, aby zostać regularnym mistrzem świata.

Kalle Rovanperä z ojcem Harrim Rovanperä. ©DPPI

Wyniki Kalle Rovanperä w WRC

Kalle Rovanpera
Kalle Rovanpera
Pays fi.png
Stabilny Toyota
wiek 01 października 2000 (23 lat)

powiązane badania

Sébastien Buemi
Sébastien Buemi
Pays ch.png
Stabilny Toyota
Brendon Hartley
Brendon Hartley
Pays nz.png
Stabilny Toyota
Jose Marii Lopeza
Jose Marii Lopeza
Pays Srebrzyk
Stabilny Toyota

Kierowcy swojego pokolenia

Charles Leclerc
Charles Leclerc
Pays mc.png
Stabilny Ferrari
Lilou Wadoux
Lilou Wadoux
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Ferrari
Mick Schumacher
Mick Schumacher
Pays Flaga_Niemiec
Stabilny Alpine
Yuki tsunoda
Yuki tsunoda
Pays jp.png
Stabilny Alfa Tauryń

Listy utworów