WRC – Sébastien Ogier suwerenem w Szwecji

Trzykrotny mistrz świata wygrał Rajd Szwecji 2016, notując doskonały wynik po zwycięstwie na Power Stage.

opublikowany 14/02/2016 à 13:09

Pierre Tassel

Ostatni dzień Rajd samochodowy ze Szwecji Rok 2016 zakończył się jednym przejazdem przez Power Stage w Värmullsåsen po odwołaniu SS 20 w Lesjöfors. A na dystansie 15,87 km, który zostanie do pokonania w tę niedzielę, Sebastian Ogier zakończyła skandynawską imprezę w najlepszy możliwy sposób.

Lider klasyfikacji generalnej z ponad 17 sekundami przewagi nad Haydenem Paddonem Francuz miał pewną przewagę przed ostatnią ES. Jednak trzykrotny mistrz świata zdobył trzy dodatkowe punkty na tym Power Stage, co dało mu drugi doskonały wynik po Rajdzie Monte-Carlo i trzeci sukces w Szwecji. Były mieszkaniec Citroëna powiększa przewagę w mistrzostwach, mając obecnie 56 punktów na koncie.

Kierowca Volkswagena na mecie prowadzi Nowozelandczyk Hayden Paddon de 29″8. Le pilote Hyundai a terminé la spéciale avec une i20 laissant échapper de la fumée, le radiateur étant endommagé après un contact avec un piquet placé en bord de route dans les dernières mètres de l’ES. John Kennard, copilote de Paddon, indiquait que le duo devrait pouvoir rejoindre le parc d’assistance.

Mads Ostberg (Ford Fiesta RS) stanął na podium z czasem przekraczającym 55 sekund. Norweg wyprzedził swojego rodaka Andreasa Mikkelsena (Volkswagen Polo), drugiego na Power Stage, a Ott Tanak (Ford Fiesta), piąty.

Dani Sordo (Hyundai i20) zajął szóste miejsce i wyprzedził Henninga Solberga (Ford Fiesta) Craiga Breena (DS3 WRC). Elfyn Evans (Ford Fiesta R5) wbija WRC-2 awansując na dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej, przed Skodą Fabią R5 Pontusa Tidemanda i Esapekki Lappi, którzy uplasowali się na 3. miejscu z przewagą 2″1 przed Andersem Grondalem.

Pełną relację i analizę Rajdu Szwecji, sporządzoną przez naszych specjalnych korespondentów, znajdziesz w numerze 2050 AUTOhebdo, który będzie dostępny od jutrzejszego wieczoru w wersji cyfrowej, a od środy w kioskach.