Bortoleto mistrzem, pole position dla Goethego

Choć do końca pozostały jeszcze dwa wyścigi, Gabriel Bortoleto jest już pewny tytułu mistrzowskiego, a Oliver Goethe zdobył pole position na torze Monza.

opublikowany 01/09/2023 à 15:53

Gonzalo Forbes

Gabriel Bortoleto nowym mistrzem Formuły 3! © Sebastian Rozendaal / Holenderska Agencja Fotograficzna / DPPI

• Lider z 38 punktami przewagi na początku ostatniej rundy sezonu na Monzy, Gabriel Bortoleto (Trident) jest już mistrzem Formuła 3 podczas gdy kwestionowano jedynie kwalifikacje.
  • Jedyni kierowcy, którzy wciąż mogli pozbawić Brazylijczyka tytułu, Paul Aron (Prema) i Josep Maria Marti (Campos), nie zdobyli pole position i tym samym zdobyli dwa punkty premiowe. W rezultacie Gabriela Bortoleto nie można już złapać, ponieważ w grze jest tylko 37 jednostek (25 za zwycięstwo w wyścigu głównym, 10 za zwycięstwo w wyścigu sprinterskim i jeden punkt za każde najlepsze okrążenie).
  • Na liście zwycięzców Gabriel Bortoleto zastąpił Victora Martinsa, który rok temu po zapierającym dech w piersiach finale zdobył koronę na tej samej trasie. Tym razem protegowany Fernando Alonso za pośrednictwem swojej firmy A14 Management miał raczej spokojny sezon, ponieważ prowadził go od początku do końca, nigdy się tak naprawdę nie martwiąc. Przyznany w piątek tytuł jest tego doskonałym przykładem.
  • Auriverde zbudował ten tytuł dzięki dużej konsekwencji, gdyż w 13 rozegranych dotychczas wyścigach zdobywał punkty 16 razy. Mając pole position, dwa zwycięstwa w wyścigu głównym i trzy dodatkowe miejsca na podium, Gabriel Bortoleto nie pozostawił rywalom najmniejszych szans, potrafiąc czasem popełnić drobne błędy, które razem drogo ich kosztowały.

W Trident wszystko było gotowe! © Xavi Bonilla / DPPI

Goethe kontuzjowany, ale na pole position

• Jeśli chodzi o akcję na torze, kwalifikacje te obfitowały w wydarzenia. Najpierw pojawiły się dwie czerwone flagi spowodowane wypadkami Ido Cohena (Carlin) i Joshuy Dufeka (Campos). W międzyczasie Oliver Goethe skorzystał z ponownego startu i wspiął się na pierwsze miejsce w tabeli czasu pracy z czasem 1:38:909, jedynym poniżej 1:39.
  • Ale Niemiec nie był bezpieczny, ponieważ pozostały jeszcze ostatnie serie. Stało się tak bez uwzględnienia zaskakującej decyzji kierownictwa wyścigu. Podczas gdy po tym, jak Oliver Goethe wypadł z toru podczas drugiego Lesmo, wywieszono trzecią czerwoną flagę, sędziowie postanowili nie wznawiać kwalifikacji na 10 minut przed końcem!
  • Zaskakujący wybór, który faworyzował Niemca, który zachował swoje miejsce i zdobył swoje pierwsze pole position w Formule 3. Pokonał Caio Colleta (VAR) o 92 tyś. i Paula Arona o 0. Pierwszą piątkę uzupełnili Jonny Edgar (MP Motorsport) i Gabriel Bortoleto (Trident).
  • Dwunasty w kwalifikacjach Grégoire Saucy (ART Grand Prix) zdobył pole position w wyścigu sprinterskim. Uwięziony przez czerwone flagi i pozbawiony najlepszego czasu za nieprzestrzeganie limitów toru, Pepe Marti wystartuje z 16. pozycji w dwóch weekendowych wyścigach.

Odpowiedzialny za formuły promocji (F2, F3, FRECA, F4...). Niesiony dzięki łasce Franco Colapinto.