Chrono

Więcej wiadomości

Piloci

Mikołaj Lapierre
Mikołaj Lapierre
Pays Flaga_Francji.svg
Stabilny Alpine
André Negrao
André Negrao
Pays nr png
Stabilny Alpine
Popularne przedmioty

Wszystko, co musisz wiedzieć o 24-godzinnym wyścigu Le Mans:

24-godzinny wyścig Le Mans to 24-godzinne zawody samochodowe organizowane przez Automobile Club de l'Ouest, które zazwyczaj odbywają się w połowie czerwca. Istniejąca od 1923 roku impreza sportów motorowych należy do najbardziej prestiżowych na świecie. Stanowi honorowy tytuł Potrójnej Korony z tytułem mistrza świata Formuły 1 i wyścigu Indianapolis 500. 24-godzinny wyścig Le Mans jest sztandarowym wydarzeniem Długodystansowych Mistrzostw Świata (FIA WEC) od 2012 r. 24-godzinny wyścig Le Mans 2023 zapowiada się spektakularnie ze względu na rozwój hipersamochodów i masowy napływ producentów w tym roku. sezon: Toyota, Ferrari, Porsche, Peugeot, Cadillac, Glickenhaus, Vanwall. Czekanie Alpine, BMW i Lamborghini w 24-godzinnym wyścigu Le Mans 2024. Inni producenci błyszczą w GT (na przykład LMGTE Am): Aston Martin, Corvette, Mercedes itp.

Kim będą kierowcy 24-godzinnego wyścigu Le Mans w 2023 roku?

Z okazji stulecia wydarzenia w 24-godzinnym wyścigu Le Mans 2023 będzie obecnych wielu znanych kierowców. Główną atrakcją tego sezonu jest rozwój kategorii Hypercar, która przyciąga coraz bardziej prestiżowe marki. W Toyocie, pięciokrotnym obrońcy tytułu mistrza Le Mans, znajdziemy znajome twarze Sébastiena Buemi, Brendona Hartleya, Ryo Hirakawy, Kamui Kobayashiego, Mike'a Conwaya i Jose Marii Lopeza. Ferrari powraca w tym sezonie na szczyt kategorii Endurance po 50 latach nieobecności z modelem 499P zgłoszonym do WEC. W skład Scuderii wchodzą Antonio Fuoco, Miguel Molina, Nicklas Nielsen, Antonio Giovinazzi, James Calado i Alessandro Pier Guidi. Porsche powraca także ze swoim modelem 963 i znanymi załogami, w skład których wchodzą Felipe Nasr, Nick Tandy i Mathieu Jaminet, Matt Campbell, Dane Cameron, Michael Christensen i Frédérick Makowiecki, Kévin Estre, Laurens Vanthoor i André Lotterer. Nie zapominając o Yifei Ye, António Félixie da Costa i Willu Stevensie w klienckim Porsche zgłoszonym przez JOTA. W Peugeot znajdziemy Loïca Duvala, Paula di Restę, Nico Muellera, Gustavo Menezesa, Jean-Erica Vergne’a i Mikkela Jensena. Cadillac nie został pominięty przez Sébastiena Bourdais Earla Bambera, Alexa Lynna, Richarda Westbrooka, Rengera van der Zande, Pipo Deraniego, Scotta Dixona i Alexandra Simsa. Wszechstronny Romain Dumas, zwycięzca 24-godzinnego wyścigu Le Mans w 2016 r. z Porsche, nadal współpracuje z amerykańskim zespołem Glickenhaus, podczas gdy mistrz świata F1 z 1997 r. Jacques Villeneuve wraca do Le Mans z Vanwall. Headlinerami LM P2 są Doriane Pin, Mirko Bortolotti, Daniil Kvyat, Louis Delétraz i Robert Kubica. W LMGTE Am będziemy podążać śladami Francuzki Lilou Wadoux, oficjalnego kierowcy Ferrari i pierwszej kobiety, która odniosła zwycięstwo w WEC.

Jaka jest data 24-godzinnego wyścigu Le Mans 2023?

24-godzinny wyścig Le Mans 2023 upamiętnia stulecie wydarzenia w Sarthe. Ta 91. edycja odbędzie się w weekend 10 i 11 czerwca.

Kiedy otwarta jest kasa biletowa na 24-godzinny wyścig Le Mans 2023?

Nie jest zaskoczeniem, że bilety na 24-godzinny wyścig Le Mans 2023 zostaną wyprzedane. Zostało kilka wolnych miejsc na bezpłatne treningi w środę (7 czerwca)

Jakie samochody biorą udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans?

W 24-godzinnym wyścigu Le Mans w roku 2023 rywalizować będą trzy kategorie: Hypercar, LM P2, LMGTE Pro-Am. Kategoria Hypercar przejęła od LM P1 w 2021 r. GT3 zastąpią GTE od 2024 r., m.in. podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

Jak działa 24-godzinny wyścig Le Mans?

24-godzinny wyścig Le Mans rozpoczyna się na tydzień przed wyścigiem, przed dniem testów (niedziela 4 czerwca). Następują dwa dni kontroli administracyjnych i technicznych wraz z ważeniem samochodów na Place de la République w Le Mans, które powrócą w 2022 r. Po bezpłatnych sesjach treningowych Hyperpole odbędzie się w czwartek 8 czerwca o godzinie 20:24. Wielka Parada kierowców 2023-godzinnego wyścigu Le Mans 9 odbędzie się w piątek 10 czerwca na ulicach Le Mans. Ostatecznie start wyścigu nastąpi w sobotę 16 czerwca o godzinie 24:XNUMX i potrwa XNUMX godziny. Kierowcy na zmianę zasiadają za kierownicą swojego pojazdu aż do mety.

Autohebdo – często zadawane pytania (FAQ)