Ogier oswaja Safari, Neuville na najniższym poziomie

Francuz odniósł swoje czwarte zwycięstwo w tym roku po nieoczekiwanej końcówce, w której Belg był zmuszony rzucić ręcznik.

Choć obiecano mu spokojne zakończenie rajdu, gdy Thierry Neuville (Hyundai) był daleko przed nim, Sébastien Ogier (Toyota) w końcu mógł świętować szampanem na najwyższym stopniu podium w Kenii.

opublikowany 27/06/2021 à 13:49

Gonzalo Forbes

0 Zobacz komentarze)

Ogier oswaja Safari, Neuville na najniższym poziomie

W Kenii Sébastien Ogier odniósł swoje czwarte zwycięstwo w sezonie. ©DPPI/F. flamandzki

Francuz odniósł swoje czwarte zwycięstwo w tym roku po nieoczekiwanej końcówce, w której Belg był zmuszony rzucić ręcznik.

Podczas gdy koniec rallye tak wiele mu obiecywano Thierry Neuville (Hyundai) był daleko przed nami, Sebastian Ogier (Toyota) w końcu znalazł się na najwyższym stopniu podium w Kenii, świętując szampanem.

Porzucony na pierwszych etapach, gdy ponownie przejął rolę otwieracza na bardzo trudnych drogach, siedmiokrotny mistrz świata miał w tym Safari aż 2'29"2 straty do Thierry'ego Neuville'a.

Gapençais mieli zatem wszelkie powody, aby ukończyć wyścig bezproblemowo i spróbować zdobyć kilka dodatkowych punktów na Power Stage. Skończyło się na tym, że radził sobie lepiej.

Wszystko zmieniło się w ten niedzielny poranek, kiedy lider potwierdził, że po OS14 odchodzi z wyścigu z powodu problemu technicznego. Wracając na drugą pozycję, Sébastien Ogier tracił zaledwie 2 sekundy do nowego lidera Takamoto Katsuty (Toyota).

Następnie rozpoczął się pościg, który szybko obrócił się na jego korzyść. Po powrocie do 8 dziesiątych w kolejnym odcinku specjalnym i zremisowaniu, Habowie przeprowadzili fatalny atak podczas SS17, spychając swojego japońskiego kolegę z drużyny do 8”3.

Po stosunkowo spokojnej końcówce dnia uzyskał czwarty najszybszy czas na Power Stage i przede wszystkim czwarte zwycięstwo w tym sezonie w zaledwie 4 rundach, a Takamoto Katsuta stanął po raz pierwszy na podium w tej kategorii.

Po stronie Hyundaia rana po dwóch ostatnich przegranych rajdach (Portugalia i Włochy) jest wciąż otwarta. W trudnej sytuacji w Safari, Ott Tanak pocieszył się trzecim miejscem, ale ani razu nie brał udziału w wyścigu, podczas gdy Dani Sordo był wykluczony z wyścigu od piątkowego OS3.

Jeśli chodzi o Thierry'ego Neuville'a, sytuacja nie poprawia się. Belg, solidny lider od SS2, miał wszystko, aby wygrać Rajd Kenii 2021. Miał przewagę, samochód wydawał się niezawodny, ale ostatecznie pech ponownie zapukał do jego drzwi.

Prowadzący na początku ostatniego dnia Thierry Neuville zauważył, że jego prawy tylny amortyzator ustąpił miejsca podczas pierwszego odcinka specjalnego. Choć udało mu się dojechać do mety OS14 najlepiej jak potrafił, na kolejnym nie było już 33-letniego kierowcy. Zmuszony do przejścia na emeryturę przedstawiciel południowokoreańskiego producenta dostrzegł przed nosem nową szansę na zwycięstwo.

W M-Sportbitwę wewnętrzną wygrali Francuzi Adriana Fourmaux. Daleko za swoim kolegą z drużyny Gusem Greensmithem, Habs zadali w tę niedzielę duży cios, oferując sobie swój pierwszy występ specjalny w karierze (SS16), który zapewnił mu w sumie 4. miejsce.


Klasyfikacja generalna Rajdu Kenii

W mistrzostwach Sébastien Ogier wyprzedza swojego kolegę z drużyny Elfyna Evansa. Aktualny mistrz świata ze 133 punktami w sześciu rajdach jest już o 34 długości przewagi nad Walijczykiem i 56 nad Thierrym Neuvillem.

Ten sam przypadek dotyczy producentów, u których Toyota ze zgromadzonymi 273 punktami dystansuje Hyundaia od 59 jednostek.

Analizę Rajdu Kenii przeprowadzoną przez naszego eksperta znajdziesz w AUTOhebdo nr 2318, która będzie dostępna od poniedziałku w wersji cyfrowej oraz w środę w kioskach.

Gonzalo Forbes

Odpowiedzialny za formuły promocji (F2, F3, FRECA, F4...). Niesiony dzięki łasce Franco Colapinto.

0 Zobacz komentarze)

Aby przeczytać także

komentarze

*Przestrzeń zarezerwowana dla zalogowanych użytkowników. Proszę vous connecter aby móc odpowiedzieć lub opublikować komentarz!

0 Uwagi)

Aby napisać komentarz