Ogier wygrywa Rajd Walii Wielkiej Brytanii, Volkswagen wygrywa

Sébastien Ogier odnotowuje swoje pierwsze zwycięstwo na szutrze w sezonie, po raz kolejny wygrywając Rajd Walii Wielkiej Brytanii, który daje Volkswagenowi tytuł Producentów.

opublikowany 30/10/2016 à 14:06

Sebastian Ogier (Volkswagen) a signé sa première victoire sur terre de la saison en remportant pour la quatrième fois consécutive le Wales Rally GB. Son sixième succès de l’année permet à Volkswagen de décrocher son quatrième titre Constructeurs d’affilée face à Hyundai.

Na błotnistym torze, gdzie jego pozycja na drodze choć raz była zaletą, czterokrotny mistrz świata stawiał opór Ott Tanak (Ford), który pozostawał w ataku aż do mety, ale przegrał ze stratą zaledwie dziesięciu sekund.

O ile w tych warunkach opony Estończyka były prawdopodobnie wydajniejsze od Michelinów, kierowca Forda Fiesty RS wykazał się dużą walecznością wygrywając sześć etapów ostatniego etapu, w tym Power Stage, na którym wygrał narzucony przed Andreasem Mikkelsenem (Volkswagena) i Thierry Neuville (Hyundai).

Belg uzupełnia podium, kończąc wyścig ze stratą prawie 20 sekund do swojego kolegi z drużyny Haydena Paddona i zajmuje drugie miejsce w mistrzostwach z 14 punktami przewagi nad Andreasem Mikkelsenem. Kris Meeke (Citroën) zapewnił sobie piąte miejsce, kończąc wyścig z ponad minutą przewagi nad Danim Sordo (Hyundai). rallye na poziomie globalnym DS 3 WRC.

Jari-Matti Latvala (Volkswagen) zajął siódme miejsce po odzyskaniu przewagi nad Madsem Ostbergiem (Ford), któremu zabrakło dziesięciu sekund do Finna. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają Francuz Stéphane Lefebvre (Citroën) i Éric Camilli (Ford).

O ile pierwsza kategoria WRC nie była zbyt ożywiona, o tyle WRC 2 zapewniało wspaniałe bitwy pomiędzy nordyckimi kierowcami. Zwyciężyła Esapekka Lappi (Skoda Fabia R5) z niemal półminutowym przewagą, ale drugie miejsce zajął Pontus Tidemand (Fabia R5), wyprzedzając Teemu Suninena (Fabia R5) zaledwie o sekundę.

Po zapewnieniu tytułu JWRC na Tour de Corse na początku tego miesiąca Simone Tempestini wywalczył tytuł WRC 3 na koniec Wales Rally GB, zapewniając sobie drugie miejsce za zwycięzcą kategorii Martinem Kocim, który zajął wicemistrzostwo w tej kategorii. Słowak wygrał z ponad dwiema minutami przewagi nad Włochem. Yohan Rossel stanął na podium ze stratą 21 sekund do drugiego miejsca.