Wielki zwycięzca Tänaka w Niemczech przed Neuville

Ott Tänak po raz kolejny zdominował Rajd Niemiec i powrócił do wyścigu o tytuł. Thiery Neuville i Esapekka Lappi uzupełniają podium po odejściu Daniego Sordo i Jari-Mattiego Latvali.

opublikowany 19/08/2018 à 13:45

Ott Tanak (Toyota) s’est offert sa seconde victoire consécutive cette saison en remportant le Rajd samochodowy z Niemiec po sukcesie w Finlandii. Zwyciężył już na początku tego sezonu w Argentynie, pięciokrotny zwycięzca Estonii WRC wygrał z ponad półminutową przewagą nad najbliższymi rywalami. W zeszłym roku wygrał już niemieckie zawody za kierownicą Forda Fiesty WRC.

Le tiercé de tête a été chamboulé dans la première spéciale de la dernière étape suite aux abandons de Dani Sordo (Hyundai) et Jari-Matti Latvala (Toyota). L’Espagnol a endommagé sa i20 WRC suite à une sortie de route, tandis que le Finlandais a été victime d’une fuite hydraulique.

Pozwoliły mu na to rozczarowania Thierry Neuville (Hyundai) zajmie drugie miejsce przed Esapekką Lappi (Toyota), który uzyskał swój najlepszy wynik na asfaltowej imprezie WRC.

Piloci M-Sport Sebastian Ogier i Teemu Suninen zajęli czołową piątkę. Pięciokrotny mistrz świata ograniczył swoje opóźnienie w dotarciu do lidera mistrzostw, wygrywając Power Stage przed Ottem Tänakiem, Esapekką Lappi, Craiga Breena i Thierry’ego Neuville’a. Belg nadal zwiększa swoją przewagę o dwa punkty, mając obecnie 23-punktową przewagę nad Francuzem, podczas gdy zwycięzca weekendu znów traci 13 punktów do francuskiego kierowcy.

Szóste miejsce Andreasa Mikkelsena pozwala Hyundaiowi powstrzymać rozwój Toyoty Gazoo Racing. Jednak koreański producent odnotował zmniejszenie przewagi z 6 do 26 punktów, a M-Sport spadł na trzecie miejsce, 13 jednostek za japońską marką.

Citroën miał kolejny bardzo trudny weekend. Craig Breen był w stanie zaoferować producentowi jedynie siódmą pozycję w Chevrons, natomiast Mads Ostberg wycofał się po wyjechaniu z trasy pierwszego dnia dnia, zajmując 9. miejsce przed swoim irlandzkim kolegą z drużyny.

Pomimo przebicia opony Jan Kopecky zdołał odzyskać prowadzenie w WRC 2, aby wygrać kategorię i przejąć kontrolę nad mistrzostwami. Czech zwyciężył z niespełna 4 sekundami przewagi nad Kalle Rovanperä, a zmonopolizowane przez Skodę podium uzupełnił Fabio Andolfi. Nicolas Ciamin (Hyundai) to pierwszy Francuz sklasyfikowany na 7. pozycji po tym, jak w ostatnim odcinku specjalnym został złapany przez Łukasza Pieniazka (Skoda), a Polak podążał za swoim rodakiem Kajetanem Kajetanowiczem. Francuski kierowca wyprzedził swojego rodaka Stéphane’a Lefebvre’a (Citroën).

Zapoznaj się z analizą Rajdu Niemiec przeprowadzoną przez naszego specjalnego korespondenta w numerze nr 2179 AUTOtygodniowo, dostępny od poniedziałku wieczorem w wersji cyfrowej na wszystkich platformach, a od tej środy w kioskach.